• můj účet
  • Brýle
  • Sluneční brýle
  • Kontaktní čočky
  • Služby
  • O nás
  Najděte pobočku a zarezervujte si
  schůzku
  Die richtigen Kontaktlinsen-Pflegeschritte
  PÉČE A PŘÍSLUŠENSTVÍ

  Správné čištění kontaktních čoček: Vyčištěno krok za krokem!

  Všeobecně platí, že se musí pravidelně čistit všechny kontaktní čočky s výjimkou denních čoček. K čištění a dzinfikování se často užívá několik různých prostředků péče.


  Vaší individuální kombinaci prostředků péče se také říká systém péče o kontaktní čočky. Váš systém péče o kontaktní čočky by měl zohledňovat jak vlastnosti vašich kontaktních čoček, tak i vaše individuální potřeby a případné alergie. Přijďte k nám a nechte si ohledně výběru a použití vašich prostředků péče zdarma a nezávazně poradit od našich kompetentních optiků a optometristů.

   

  Správný průběh péče o kontaktní čočky záleží směrodatně na zvolených prostředcích péče. V každém případě byste se měli řídit všeobecnými pokyny:

  Péče o kontaktní čočky začíná vždy čištěním čoček (krok 1). Po vyčištění, nebo i při jiných příležitostech, byste měli vaše čočky opláchnout ve fyziologickém roztoku (krok 2). Než si čočky opět nasadíte, je nutné je dezinfikovat (krok 3) a pokud jste použili peroxidový roztok musí se tekutina nejdříve neutralizovat (krok 4). S takzvanými roztoky All-in-one lze vykonat všechny kroky péče současně.

  Kromě této pravidelné péče může nastat situace, ve které chcete vaše čočky po určitou dobu jen uchovávat, odstranit odolné proteinové usazeniny z povrchu kontaktních čoček nebo dopřát vašim očím potřebnou hydrataci. I k těmto účelům existují speciální prostředky péče o kontaktní čočky.

  Použití roztoků All-in-one je jednodušší a bezpečnější než zacházení s peroxidovými roztoky. Pro uživatele kontaktních čoček, kteří mají citlivé oči nebo trpí alergiemi na konzervační látky, jsou ale peroxidové roztoky vhodnější, protože neobsahují žádné konzervanty.

  Krok 1: Čištění povrchu čočky

  [Translate to cs-CZ:] Oberflächenreinigung der Kontaktlinsen

  Mastné sedliny (lipidy) a jiné znečištění lze z kontaktní čočky odstranit pomocí čisticích roztoků jemným třením kontaktní čočky mezi bříšky prstů, jako při čištění jakéhokoli běžného povrchu.
  Některé čisticí roztoky dokáží z čočky odstranit dokonce zbytky kosmetických přípravků.
  Čisticí roztoky nové generace fungují na mechanickém principu a čistí pomocí polymerových perliček, jiné obsahují tenzidy nebo alkohol.

  Krok 2: Opláchnutí

  [Translate to cs-CZ:] Kontaktlinsen Abspülen

  Pozor: Nikdy nepoužívejte k oplachování uvolněných nečistot vodu z vodovodního kohoutku! Použijte raději fyziologický roztok, protože tento zaručeně neobsahuje žádné mikroorganismy či jiné škodlivé částice. Uživatelům s citlivýma očima doporučují experti fyziologický roztok bez konzervantů. Fyziologický roztok je vhodný pro měkké i tvarově stabilní kontaktní čočky.

  Krok 3: Dezinfikování

  [Translate to cs-CZ:] Desinfektion der Kontaktlinsen

  Kontaktní čočky se musejí důkladně dezinfikovat. Existují pečující roztoky, které obsahují dezinfikující přidané látky. Mezi ně patří víceúčelové a peroxidové roztoky. Ke správné dezinfekci kontaktních čoček je nutné, je po určitou dobu ponechat v dezinfikujícím roztoku, aby mohl zneškodnit mikroorganismy.

  Při užívání víceúčelových a peroxidových roztoků se vždy řiďte pokyny vašeho optika či optometristy a také pokyny na příbalovém letáku. Naši kompetentní optici a optometristé vám kdykoli rádi vysvětlí správné zacházení s těmito prostředky péče o kontaktní čočky.

  Použití roztoků All-in-one je jednodušší a bezpečnější než zacházení s peroxidovými roztoky. Pro uživatele kontaktních čoček, kteří mají citlivé oči nebo trpí alergiemi na konzervační látky, jsou peroxidové roztoky vhodnější, protože neobsahují žádné konzervanty.

  Krok 4: Neutralizace

  [Translate to cs-CZ:] Neutralisation der Kontaktlinsen

  U všech peroxidových roztoků je před jejich dalším nasazením nutné, čočky nejdříve neutralizovat. Kontak očí s peroxidem vodíku obsaženým v peroxidových roztocích je velmi bolestivý a proto k němu nesmí docházet! Kontaktní čočky musí v neutralizačním roztoku satrvat po určitou dobu, než je lze opět nasadit. Tento proces může trvat až šest hodin. Bezpodmínečně se řiďte pokyny vašeho oftalmologa nebo optika a návodem na příbalovém letáku.

  Uchovávání

  [Translate to cs-CZ:] Aufbewahrung der Kontaktlinsen

  K bezpečnému uchovávání kontaktních čoček je potřeba roztok k uchovávání.

  Tento roztok zajišťuje, že kontaktní čočky zůstanou až do dalšího nasazení dezinfikované.
  Tento roztok chrání před původci onemocnění a udržuje kontaktní čočky hydratované.

  Odstranění proteinů/enzymatické čištění

  [Translate to cs-CZ:] Proteinentfernung auf den Kontaktlinsen

  K odstranění obzvláště odolných usazenin na kontaktních čočkách existují čisticí tablety, takzvané enzymatické tablety.

  V nich obsažené enzymy odstraňují bílkoviny – tedy proteiny –, na které běžná péče o kontaktní čočky nestačí. Mohou se používat k péči o měkké i tvarově stabilní kontaktní čočky. Tento prostředek péče byste měli používat podle potřeby a po dohodě s vaším oftalmologem či očním optikem.

  Zvlhčení

  Zvlhčující roztoky, kterým se říká také hydratační oční kapky, se prodávají v malých lahvičkách či ampulkách. Tyto roztoky jsou stejně vhodné pro tvarově stabilní i měkké čočky. Jejich pravidelné úžívání by mělo probíhat vždy až po dohodě s oftalmologem nebo očním optikem Fielmann.

   

   

  Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka