Jak se starat o kontaktní čočky– Průvodce víceúčelovými a peroxidovými roztoky

Ať už se jedná o měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, péče a čištění jsou důležité, abyste mohli tyto zrakové pomůcky pohodlně nosit a vaše oči byly vždy zdravé. Usazeniny na čočkách totiž mohou mimo jiné vést k pocitu suchého oka, zhoršení ostrosti vidění nebo pocitu cizího tělesa. Pokud budete kontaktní čočky čistit po každém nošení, zabráníte vzniku usazenin, odstraníte zárodky infekce a výrazně tak snížíte riziko jejího vzniku. V tomto průvodci vám krok za krokem vysvětlíme, jak správně používat čisticí prostředky na kontaktní čočky, jako je víceúčelový nebo peroxidový roztok.

Jaký prostředek na čištění je vhodný pro vaše kontaktní čočky?

Zatímco jednodenní čočky po jednom použití vyhodíte, kontaktní čočky roční, měsíční nebo dvoutýdenní vyžadují pravidelnou péči. K čištění tvrdých nebo měkkých kontaktních čoček obvykle potřebujete odlišné roztoky na kontaktní čočky. Tyto prostředky pro péči o kontaktní čočky by měly být přizpůsobeny nejen vašim čočkám, ale také vašim potřebám a případně i alergiím. Před použitím si vždy přečtěte návod a ujistěte se, že roztok je vhodný pro vaše čočky.

Tip: Pokud si nejste jisti, jaké přípravky můžete použít ke správnému čištění kontaktních čoček, naši optici vám rádi poradí s výběrem vhodných čisticích prostředků.

Do systému péče o kontaktní čočky patří:

  • Čističe povrchů

  • Fyziologický roztok

  • Víceúčelové nebo peroxidové roztoky

  • Roztoky na uložení

  • Neutralizační a čisticí tablety (v případě potřeby)

  • Hydratační roztok

Víceúčelové roztoky kombinují několik funkcí, jsou vhodné pro čištění, dezinfekci i skladování a snadno se používají. Použití peroxidových roztoků je poněkud složitější, na druhou stranu jsou však velmi dobře snášeny. Níže vám popíšeme jednotlivé kroky každodenní péče o kontaktní čočky peroxidovým nebo víceúčelovým roztokem.

Jak čistit kontaktní čočky peroxidovým roztokem

I když se použití peroxidových roztoků může zdá něco složitější než použití multifunkčních roztoků, má v rámci péče o kontaktní čočky své výhody. Peroxidové roztoky totiž neobsahují žádné konzervační látky, a proto je velmi dobře snáší alergici a lidé s citlivýma očima. Kromě toho jsou peroxidové roztoky mimořádně účinné proti bakteriím. Používají se především k dezinfekci a s ostatními prostředky pro péči o kontaktní čočky tvoří tzv. peroxidový systém.