Jak se starat o kontaktní čočky– průvodce víceúčelovými a peroxidovými roztoky

Ať už se jedná o měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, péče a čištění jsou důležité, abyste mohli tyto zrakové pomůcky pohodlně nosit a vaše oči byly vždy zdravé. Usazeniny na čočkách totiž mohou mimo jiné vést k pocitu suchého oka, zhoršení ostrosti vidění nebo pocitu cizího tělesa. Pokud budete kontaktní čočky čistit po každém nošení, zabráníte vzniku usazenin, odstraníte zárodky infekce, a výrazně tak snížíte riziko jejího vzniku. V tomto průvodci vám krok za krokem vysvětlíme, jak správně používat čisticí prostředky na kontaktní čočky jako je víceúčelový nebo peroxidový roztok.

Jaký prostředek na čištění je vhodný pro vaše kontaktní čočky?

Zatímco se jednodenní kontaktní čočky po jednorázovém použití zlikvidují, vyžadují roční, měsíční nebo dvoutýdenní kontaktní čočky pravidelnou péči. K čištění tvrdých nebo měkkých kontaktních čoček obvykle potřebujete odlišné roztoky na kontaktní čočky. Tyto prostředky pro péči o kontaktní čočky by měly být přizpůsobeny nejen vašim čočkám, ale také vašim potřebám a případně i alergiím. Před použitím si vždy přečtěte návod a ujistěte se, že roztok je vhodný pro vaše čočky.

Tip: Pokud si nejste jisti, které přípravky můžete ke správnému čištění kontaktních čoček použít, naši odborníci vám rádi s výběrem vhodných čisticích prostředků na kontaktní čočky poradí.

Do systému péče o kontaktní čočky patří:

  • Čističe povrchů

  • Fyziologický roztok

  • Víceúčelové nebo peroxidové roztoky

  • Roztoky na uložení

  • Neutralizační a čisticí tablety (v případě potřeby)

  • Hydratační roztok

Víceúčelové roztoky kombinují několik funkcí, jsou vhodné pro čištění, dezinfekci i skladování a snadno se používají. Použití peroxidových roztoků je poněkud složitější, na druhou stranu jsou však velmi dobře snášeny. Níže vám popíšeme jednotlivé kroky každodenní péče o kontaktní čoček peroxidovým nebo víceúčelovým roztokem.