Jak se starat o kontaktní čočky– průvodce víceúčelovými a peroxidovými roztoky

Ať už se jedná o měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, péče a čištění jsou důležité, abyste mohli tyto zrakové pomůcky pohodlně nosit a vaše oči byly vždy zdravé. Usazeniny na čočkách totiž mohou mimo jiné vést k pocitu suchého oka, zhoršení ostrosti vidění nebo pocitu cizího tělesa. Pokud budete kontaktní čočky čistit po každém nošení, zabráníte vzniku usazenin, odstraníte zárodky infekce, a výrazně tak snížíte riziko jejího vzniku. V tomto průvodci vám krok za krokem vysvětlíme, jak správně používat čisticí prostředky na kontaktní čočky jako je víceúčelový nebo peroxidový roztok.

Jaký prostředek na čištění je vhodný pro vaše kontaktní čočky?

Zatímco se jednodenní kontaktní čočky po jednorázovém použití zlikvidují, vyžadují roční, měsíční nebo dvoutýdenní kontaktní čočky pravidelnou péči. K čištění tvrdých nebo měkkých kontaktních čoček obvykle potřebujete odlišné roztoky na kontaktní čočky. Tyto prostředky pro péči o kontaktní čočky by měly být přizpůsobeny nejen vašim čočkám, ale také vašim potřebám a případně i alergiím. Před použitím si vždy přečtěte návod a ujistěte se, že roztok je vhodný pro vaše čočky.

Tip: Pokud si nejste jisti, které přípravky můžete ke správnému čištění kontaktních čoček použít, naši odborníci vám rádi s výběrem vhodných čisticích prostředků na kontaktní čočky poradí.

Do systému péče o kontaktní čočky patří:

  • Čističe povrchů

  • Fyziologický roztok

  • Víceúčelové nebo peroxidové roztoky

  • Roztoky na uložení

  • Neutralizační a čisticí tablety (v případě potřeby)

  • Hydratační roztok

Víceúčelové roztoky kombinují několik funkcí, jsou vhodné pro čištění, dezinfekci i skladování a snadno se používají. Použití peroxidových roztoků je poněkud složitější, na druhou stranu jsou však velmi dobře snášeny. Níže vám popíšeme jednotlivé kroky každodenní péče o kontaktní čoček peroxidovým nebo víceúčelovým roztokem.

V optice Fielmann kupujete ověřenou kvalitu!

Při výběru správného prostředku na péči mějte na paměti, že kvalita jednotlivých prostředků se může výrazně lišit. U společnosti Fielmann kupujete výhradně prostředky na péči s ověřenou kvalitou.

Jak čistit kontaktní čočky peroxidovým roztokem

I když se použití peroxidových roztoků může zdá na začátku o něco složitější než použití kombinovaných roztoků, má v rámci péče o kontaktní čočky své výhody. Peroxidové roztoky totiž neobsahují žádné konzervační látky, a proto je velmi dobře snaší alergici a lidé s citlivýma očima. Kromě toho jsou peroxidové roztoky mimořádně účinné proti bakteriím. Používají se především k dezinfekci a s ostatními prostředky pro péči o kontaktní čočky tvoří tzv. peroxidový systém.

Pozor!

Čisticí přípravky a peroxidové roztoky se v žádném případě nesmějí dostat do oka!

Jak funguje peroxidový roztok jako čistič kontaktních čoček?

Peroxid vodíku možná znáte jako prostředek na zesvětlení vlasů. Tento bezbarvý, vodnatý roztok je ideální také k dezinfekci a čištění kontaktních čoček. Existují jedno- a dvoustupňové peroxidové systémy, které se liší způsobem neutralizace. V následujícím návodu se dozvíte více o jednostupňovém systému.


Předtím než se rozhodnete pro peroxidový roztok, pečlivě si přečtěte informace od výrobce a pokyny k použití. Tak zjistíte, zda se roztok hodí k péči o vaše dvoutýdenní nebo měsíční čočky, či zda s ním můžete čistit tvrdé kontaktní čočky. Některé roztoky by se neměly používat pro barevné čočky.

Péče o kontaktní čočky peroxidovým roztokem – krok za krokem včetně videa

  1. Při manipulaci s kontaktními čočkami je důležitá hygiena rukou. Proto si pečlivě umyjte ruce a osušte si je čistým hadříkem, který nepouští vlákna.

  2. Po vyjmutí kontaktní čočky ji vložte do ruky, naneste na ni několik kapek fyziologického roztoku a jemně ho rozetřete po obou stranách bříškem prstu, abyste odstranili usazeniny a vyčistili čočku. Nikdy k číštění nepoužívejte vodu z vodovodu, protože obsahuje choroboplodné zárodky.

    Tip: Začněte vždy stejným okem, aby nedošlo k záměně čoček s různými dioptriemi.

  3. Opláchněte čočku ve fyziologickém roztoku a vložte ji do příslušného košíčku do pouzdra na kontaktní čočky. Postup opakujte s druhou čočkou.

  4. Poté naplňte pouzdro na čočky peroxidovým roztokem až po značku. Přímý kontakt s roztokem může způsobit podráždění očí, a proto je třeba kontaktní čočky před nošením neutralizovat. K tomu použijte neutralizační tabletu.

  5. Vložte tabletu do pouzdra, uzavřete ho a krátce ho otočte. Pěnění a změna barvy signalizují účinnou dezinfekci.

  6. Po uplynutí uvedené doby neutralizace pouzdro opět krátce otočte, aby se neutralizoval zbývající roztok peroxidu ve víčku. Poté můžete vyjmout kontaktní čočky.

  7. Po vyčištění kontaktních čoček vypláchněte nádobku fyziologickým roztokem a nechte ji oschnout. Pokud načnete novou láhev peroxidového roztoku, vyměňte pouzdro za nové.

Jak dlouho by měly kontaktní čočky zůstat v peroxidovém roztoku?

Doba neutralizace peroxidovým roztokem je uvedena v návodu k použití prostředku pro péči o kontaktní čočky. Zpravidla byste měli počítat se dvěma až šesti hodinami.

Nezáleží na tom, zda peroxidovým roztokem čistíte měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, nikdy nepřekračujte maximální dobu uchovávání kontaktních čoček v roztoku. Po uplynutí této doby byste měli proces čištění a dezinfekce zopakovat, abyste ochránili své oči před infekcí.

Péče o kontaktní čočky víceúčelovým neboli All-in-one roztokem

Víceúčelové roztoky – nazývané také roztoky "All-in-one" - jsou oblíbené, protože umožňují rychlé a snadné každodenní čištění kontaktních čoček. Na rozdíl od peroxidového systému, při používání víceúčelových roztoků často nepotřebujete žádné další čisticí prostředky na kontaktní čočky – pokud vaše čočky nemají velmi odolné usazeniny. Víceúčelový roztok pak můžete doplnit o enzymatické tablety.

Co je víceúčelový roztok na kontaktní čočky?

Čištění a péče o déle nošené čočky, jako jsou měsíční kontaktní čočky, se v zásadě skládá ze čtyř kroků:

Krok 1: čištění
Krok 2: opláchnutí
Krok 3: desinfekce
Krok 4: uložení

Hlavní výhodou víceúčelových roztoků je to, že všechny kroky péče o kontaktní čočky zvládnete s jedním roztokem. Neutralizace, která je nutná při použití peroxidových roztoků, není potřeba, protože univerzální roztoky jsou pro oko neškodné a některé lze dokonce použít k opětovnému zvlhčení suchých očí.

Něktěří uživatelé kontaktních čoček však mohou být na některé složky alergičtí, proto nemusí být víceúčelové roztoky vždy tou správnou volbou. Před použitím si vždy přečtěte návod k použití a ujistěte se, že je multifunknčí roztok vhodný pro čištění vašich měkkých či tvrdých kontaktních čoček.

Čištění měkkých nebo tvrdých kontaktních čoček víceúčelovým roztokem – krok za krokem včetně videa

  1. Stejně jako při nasazování nebo sundávání kontaktních čoček si i před jejich čištěním důkladně umyjte ruce a osušte je čistým ručníkem, který nepouští vlákna.

  2. Nejlépe je začínat vždy stejným okem, aby nedošlo k záměně dioptrií. Vložte čočku do dlaně, kápněte na ni trochu víceúčelového roztoku a jemně ji z obou stran promněte bříškem prstu.

  3. Poté čočku opláchněte roztokem a vložte ji do příslušné strany pouzdra na kontaktní čočky.

  4. Pouzdro na kontaktní čočky naplňte až po značku čerstvým víceúčelovým roztokem.

  5. Stejným způsobem postupujte i u druhé čočky. Kontaktní čočky ponechte v roztoku nejméně šest hodin, aby se bezpečně dezinfikovaly.

  6. Součástí péče o kontaktní čočky je také hygiena pouzdra, po vyjmutí čoček vyprázdněte pouzdro, vypláchněte ho All-in-one roztokem a nechte ho vyschnout. Při načnutí nové lahvičky s roztokem vyměnte pouzdo za nové.

Důležítá poznámka: K čištění kontaktních čoček a pouzdra nepoužívejte vodu z vodovodu, protože může obsahovat nežádoucí mikroorganismy.

Jak dlouho by měly kontaktní čočky zůstat ve víceúčelovém roztoku?

Jak dlouho byste měli nechat kontaktní čočky v roztoku dezinfekovat závisí na roztoku, který používáte pro péči o kontaktní čočky. Přesnou dobu desinfekce najdete v návodu k použití. U roztoků typu "All-in-one" je to zpravidla nejméně čtyři až šest hodin.

Pokud vás zajímá maximální doba, po kterou můžete čočky v roztoku uchovávat, pak se podívejte do návodu k použití, kde najdete přesné informace. U řady prostředků na čištění kontaktních čoček byste neměli čočky v roztoku uchovávat déle než 30 dní.

FAQ - Často kladené otázky k čištění a péči o kontaktní čočky

Máte nějaké další otázky týkající se správného čištění kontaktních čoček? Pak se zastavte na některé z našich poboček Fielmann a nechte si poradit od našich odborníků.