Brýle s-filtrem modrého světla, tak chráníte vaše oči před modrým světlem.

Brýle se speciálním filtrem modrého světla redukují krátkovlnné modré světlo, které vychází například z-digitálních zařízení, a tím ulevují vašim očím. Ale kdy je vůbec modré světlo škodlivé? Ve kterých případech mají brýle s filtrem modrého světla smysl? A na co si při nákupu dát pozor? Nejdůležitější otázky a odpovědi.


Co je modré světlo?

Modré světlo je – na rozdíl od ultrafialového nebo rentgenového záření – viditelné pouhým okem. Se svou elektromagnetickou vlnovou délkou od 380 do 500 nanometrů se řadí ke krátkovlnnému světlu, které má na naše zdraví do určité míry pozitivní vliv. Modré světlo pocházející ze slunce například potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a tím nás dělá bdělejšími a výkonnějšími. Modré světlo může našim očím ale také škodit.

Kdy je modré světlo škodlivé?

Přílišné vystavení modrému světlu může očím škodit a vysílat tělu falešné signály, které dlouhodobě ovlivní spánkový rytmus a vaši vnitřní pohodu. Problém je způsoben tím, že modré světlo nepochází jen ze slunce, ale i z digitálních zařízení jako mobilní telefon nebo televize – a naše oči nerozlišují mezi modrým světlem z displeje a tím z denního světla. Také LED osvětlení má vysoký podíl modré vlnové délky. Je tedy vhodné modré světlo v každodenním životě omezovat, především pokud trávíte mnoho času před monitorem.