Brýle pro pracovní prostředí: Fielmann – to pravé pro váš pracovní den!

Surfujeme a skypujeme, googlujeme a mailujeme, chattujeme a pořádáme konference přes obrazovku, vytváříme Excelové tabulky, sjednáváme si schůzky přes Outlook a naše peníze spravujeme v online bankovnictví: pro mnoho Čechů je běžný pracovní den mezi bity a bajty již samozřejmostí.

Mnoho Čechů tráví každý den určitou dobu před obrazovkou počítače. Přitom často zapomínáme na jedno: práce u počítače je pro vaše oči velice zátěžová!

Odborníci často hovoří o „Office Eye Syndromu“, tedy o syndromu kancelářského oka, a to v případě suchých a zarudlých očí. Přetížení očí vede rychle k celkové únavě, k bolestem hlavy a k přecitlivělosti na světlo. Oči jsou suché nebo pálí a slzí. Zřídkakdy je naše pracoviště před počítačem přizpůsobeno tak, aby to bylo pro naše oči optimální.

V kanceláři je mnoho rušivých faktorů, se kterými se naše oko musí vypořádat: odrazy obrazovky, nepříjemný kontrast mezi monitorem a pozadím, nevhodná vzdálenost od monitoru a nevhodné osvětlení místnosti, stejně jako oslňující sluneční paprsky, které se odrážejí od obrazovky. Existují ergonomické židle proti bolestem zad a speciální myši proti bolestem zápěstí, ale jeden aspekt je často zanedbáván: správné brýle na pracovišti!

Správná volba: brýle se speciálními jednoohniskovými čočkami

V první polovině života většinou stačí pro korekci krátkozrakosti nebo dalekozrakosti v kanceláři i "normální" brýle. S přibývajícím věkem si lze ulehčit čtení brýlemi na blízko. Z důvodu presbyopie se především v druhé půlce života výrazně snižuje akomodační schopnost čočky oka. Tím se zmenšuje oblast ostrého vidění.

Běžné brýle na čtení se pokaždé nehodí pro práci u počítače. Protože monitor nebývá umístěn v běžné čtecí vzdálenosti, může být práce u počítače namáhavá a náročná. Lepší jsou brýle speciálně upravené na vaše pracoviště: brýle pro práci u počítače se speciálními jednoohniskovými čočkami.

Pohodlná alternativa: pracovní brýle se speciálními progresivními čočkami

Uvědomte si, jak často během dne těkáte pohledem od obrazovky ke klávesnici, od podkladů ke kolegům u psacího stolu, od telefonu ke dveřím v kanceláři. Pokaždé, když změníte směr vašeho pohledu, musí dojít zároveň k akomodaci vašich čoček. Vaše oči zde nejsou konfrontovány pouze s měnícími se vzdálenostmi, ale také s odlišnými světelnými poměry a kontrasty. Musejí se stále znovu přizpůsobovat, aby byl obraz, který vidíte, dostatečně ostrý.

Pro práci u monitoru jsou proto určeny speciální brýle s progresivními čočkami, které jsou vyrobeny přesně k tomuto účelu. Často se označují jako "počítačové brýle" nebo "interiérové brýle", ale odborníci hovoří o kancelářských brýlích.