Jaké brýle se ke mně hodí?

Nezáleží na tom, zda si budete brýle pořizovat prvně v životě, zda chcete nahradit svůj původní model nebo chcete prostě vypadat lépe - hlavní je, abyste se ve svých brýlích cítili skutečně dobře. Mnoho zákazníků si před nákupem klade zásadní otázku "Jaké brýle se ke mně hodí?" Pomocí našeho průvodce zjistíte, jaké obruby se hodí k jakému typu obličeje a na jaké věci byste si při výběru brýlí měli dát pozor.

Tak naleznete brýle, které vám sluší

Každý, kdo si někdy zkoušel různé typy brýlí ví, že některé modely na něm vypadají prostě lépe, než jiné. Na čem zde záleží? Jak poznáte, které brýle se pro určitý typ obličeje hodí lépe než jiné?

Zda se k vám určité brýle hodí, ovlivňuje více faktorů. Jedním z nejdůležitějších je souhra mezi tvarem obličeje a tvarem obrub. Níže naleznete podrobný návod, který vám pomůže zorientovat se v tom, které brýle se hodí k tvaru vašeho obličeje. Při hledání toho správného tvaru pro vás mějte na paměti následující:

 • Velikost obličeje: velikost vašeho obličeje má vliv na to, zda vám určité brýle sluší či nikoliv. Pokud jsou brýle v poměru k obličeji příliš velké, působí příliš dominantním dojmem, a jsou-li naopak příliš malé, také to není ono.

 • Barva vlasů a očí: při výběru barvy obruby brýlí berte v úvahu barvu vlasů a očí jejich nositele. Světlé vlasy a modré oči se například dobře hodí ke světlým obrubám, jako jsou stříbrná nebo bílá, zatímco tmavé vlasy a hnědé oči harmonizují s tmavšími barvami, jako jsou černá nebo hnědá.

 • Způsob používání: potřebujete sportovní, robustní brýle pro aktivní všední den, model na obchodní jednání nebo elegantní obroučky, které se budou hodit k vašim večerním šatům? Případně si můžete vybrat i více brýlí najednou a zvolit si dle dané události vhodný model.

 • Osobní styl: vezměte v úvahu i váš styl oblékání, doplňků, váš účes apod., aby brýle skvěle ladily s vaším celkovým dojmem.

 • Kvalita zraku: i brýlové čočky musejí odpovídat vašim potřebám a požadavkům. Nejprve je třeba přesně změřit váš zrak. Následně zvolíme brýlové čočky přesně dle vašich potřeb a naši optometristé vám je přesně vycentrují. Na závěr vám brýle přizpůsobíme dle vašeho individuálního tvaru obličeje a hlavy, aby se vám s nimi dobře dívalo a pohodlně se vám nosily.

Jaké brýle se hodí ke tvaru mého obličeje?

Pokud si klademe otázku, jaké brýle se hodí k vašemu tvaru obličeje, je třeba dodržovat jednu důležitou zásadu - tvar obrub by měl být v konstrastu k obrysům obličeje. Tím dosáhnete celkového vyrovnaného a harmonického dojmu.

Jednoduše řečeno, ke kulatému tvaru obličeje se hodí spíše hranaté brýle, zatímco lidem s hranatým obličejem sluší více kulaté tvary brýlí. Ale jak je to v případě oválného obličeje nebo obličeje ve tvaru srdce či lichoběžníku? A k jakému obličeji se hodí nápadné brýle v motýlím stylu či pilotky?

Všechny odpovědi vám poskytne podrobný průvodce níže a pomůže vám vybrat vhodné brýle pro každý tvar obličej, takové brýle, které vám skvěle padnou.

Jaké brýle se hodí v oválnému obličeji?

Oválný obličej se vyznačuje měkkými rysy. Začátek vlasů a brada jsou jemně zaobleny, nejširší je obličej v oblasti lícních kostí. Obličej tak působí působí vyrovnaným a harmonickým dojmem. Lidé s oválným obličejem to mají při výběru vhodného tvaru obrub docela jednoduché, protože díky vyváženým proporcím není u tohoto typu obličeje nutné vyrovnávat nějaký "výrazný bod" obličeje. Zákazníci s oválným tvarem obličeje mohou nosit jakýkoliv tvar brýlí, např.:

 • Hranaté brýle

 • Brýle panto

 • Kulaté brýle

 • Brýle tvaru pilot

 • Brýle v motýlím stylu

Jaké brýle se hodí ke kulatému obličeji?

Kulatý obličej má měkký, rovnoměrný obrys. Kontura vlasů a brada jsou jemně zaobleny, oblast brady je širší a působí plnějším dojmem. V poměru k šířce působí kulatý obličej spíše krátším dojmem. To lze však vyrovnat vhodným tvarem brýlí tím, že nasměrujete pozornost na horní část obličeje a obličej bude působit delším a užším resp. výraznějším dojmem. Lidem s kulatým tvarem obličeje proto často sluší tyto modely:

 • Hranaté brýle

 • Brýle s více hranami

 • Brýle v motýlím stylu

Jaké brýle se hodí k hranatému typu obličeje?

Hranatý obličej může být obdélníkový nebo čtvercový. V případě obdélníkového typu obličeje probíhají kontury jak nahoře, dole, tak i v oblasti lící rovně. Čelo je výrazné a to také kontura vlasů. Brada působí většinou impozantním dojmem, obličej je v poměru ke své šířce spíše delší. Tyto proporce lze vyrovnat pomocí brýlí, které obličej opticky zkrátí, rozšíří a umožní mu vyniknout v jeho měkké a kulatější formě. V tomto případě jsou vhodné především tyto tvary obrub:

 • Hranaté brýle

 • Kulaté brýle

 • Brýle panto

 • Brýle tvaru pilot

Jaké brýle se hodí ke čtvercovému tvaru obličeje?

Čtvercové typy obličejů se rovněž vyznačují nahoře, dole a na stranách rovnými tvary, méně zaoblenou bradou a výraznější konturou vlasů. Pouze strany čtyřúhelníku jsou zde v jiném poměru než u obdélníkového obličeje: u čtvercového typu obličeje jsou délka a šířka obličeje téměř identické. Brýlové obruby by měly obličej opticky prodloužit a umožnit mu vyniknout tak, aby působil užším, měkčím a také kulatějším dojmem. Tohoto efektu lze dosáhnout především těmito brýlemi:

 • Kulaté brýle

 • Brýle panto

Jaké brýle se hodí k obličeji ve tvaru srdce?

Boční kontury se u obličeje ve tvaru srdce sbíhají směrem dolů. Tvar obličeje je podobný trojúhelníku, který je směrem dolů zašpičatělý. Čelo je výrazné a působí impozantním dojmem, vlasová kontura bývá rovnější. Lícní kosti jsou vyšší a brada působí úzkým a ostrým dojmem. Pro optické vyrovnání výraznější horní části obličeje, by měly brýlové obruby směřovat pozornost na spodní část obličeje. Tyto brýle zdůrazňují spodní část obličeje ve tvaru srdce jako širší a celý obličej působí měkčím a oválnějším dojmem:

 • Brýle tvaru pilot

 • Kulaté brýle

 • Brýle panto

Jaké brýle se hodí k obličeji ve tvaru lichoběžníku?

Obrysy obličeje ve tvaru lichoběžníku jsou směrem nahoru výrazně zúženy a připomínají tvar písmene A. Vlasová kontura je s oblastí črla a spánků úzká a zaoblená, lícní kosti jsou široké a vysoké. Spodní část obličeje má plný tvar a působí tak dominantnějším dojmem. U zákazníků s lichoběžníkovým tvarem obličeje působí brýle harmonicky, pokud tento poměr opticky vyrovnají, tedy zdůrazní horní část obličeje. Zde připadají v úvahu téměř všechny modely. Jediný tvar brýlí, který bychom pro lichoběžníkový obličej nedoporučili, jsou brýle klesavého tvaru resp. brýle ve tvaru kapky, jako jsou například brýle pro piloty. Jinak platí: máte volný výběr.

 • Brýle v motýlím stylu

 • Hranaté

 • Kulaté brýle

 • Brýle panto

Jak zjistím, jaký tvar obličeje mám?

Nyní již víte, jaké brýle se hodí k jakému typu obličeje - ale nemáte ještě jistotu, jaký tvar má právě váš obličej? S následujícími pomůckami to půjde zjistit snadněji. Vyzkoušejte jednu z těchto čtyř variant:

 1. Postavte se před zrcadlo a nakreslete tvar vašeho obličeje rtěnkou či tužkou na obočí přímo na povrch zrcadla. Abyste mohli správně obkreslit obrys vašeho čela, přidržte si vlasy nahoře nebo si je na hlavě sepněte. Porovnejte výsledek s pěti tvary obličejů, které jsou uvedeny na obrázcích v tomto průvodci.

 2. Nebo si můžete jednoduše udělat pomocí mobilu selfie a takto zjistit tvar vašeho obličeje nebo případně zkombinovat oba způsoby.

Tip: U společnosti Fielmann můžete mnoho brýlí vyzkoušet virtuálně. Vyberte si model, zapněte webkameru a rovnou můžete sami posoudit, zda se dané brýle hodí ke tvaru vašeho obličeje a zda se vám líbí, jak v nich vypadáte.

FAQ