Jednoduché vysvětlení výsledků naměřených hodnot při měření zraku

Abychom mohli vyrobit brýle vhodné pro vaše oči, zrakové návyky a potřeby, potřebujeme znát, jakou zrakovou vadu máte a jakou korekci potřebujete. Naši optometristé vám zrak zdarma změří a zapíší do vaší osobní karty v našem systému. Níže se vám pokusíme vysvětlit určité hodnoty týkající se brýlí, abyste mohli snáze pochopit výsledky vašeho měření zraku.

Brýle na dálku nebo na blízko: proč jsou naměřené hodnoty tak důležité

Vaše dioptrie, naměřené hodnoty, vaše korekce - s těmito pojmy se obvykle setkáte, když optici či optometristé hovoří o výsledcích měření zraku.  Měření zraku je zcela bezbolestné, za použítí nejmodernějších technologií se zjišťuje kvalita vašeho zraku.  Naměřené hodnoty udávají velikost dioptrií a případně i druh oční vady, kterou lze pomocí brýlí či kontaktních čoček korigovat.

Při pořizování brýlí nebo kontaktní čočky je důležité, aby jste znali své aktuální dioptrie. Zrak se totiž během života neustále mění. Pokud jste si tedy delší dobu nenechali dioptrie přeměřit, doporučujeme, před zakoupením nových brýlí nebo nových kontaktních čoček absolvovat měření zraku znovu. A to především v případech, pokud jste toto měření absolvovali před více jak dvěma roky. U společnosti Fielmann je  měření zraku zdarma.

Poradenství přímo na pobočce

Rezervujte si termín nyní

Máte zájem o nějaké brýle? Tak si zarezervujte termín na pobočce a naši optci vám rádi poradí.

Vysvětlení, co znamenají hodnoty dioptrií resp. hodnoty měření zraku

Nechali jste si již změřit zrak a máte před sebou své dioptrie? Pak možná pátráte po tom, co jednotlivé hodnoty vlastně znamenajím  v níže uvedeném přehledu se vám to pokusíme objasnit. V zásadě je důležité vědět, že  dioptrie se uvádějí pro každé oko zvlášť a často jsou zde použity zkratky R (z ang. right - pravá) a L ( z ang. left - levá).

Sféra (S/SPH): udává míru krátkozrakosti nebo dalekozrakosti

Jedna z hodnot, která vyžaduje určité vysvětlení, je tzv. sférická dioptrie, které se hovorově říká také dioptrie do dálky.  Také jiné hodnoty jsou při měření zraku uváděny v dioptriích, a proto je toto označení trochu zavádějící.

Sférická hodnota udává v krocích po 0,25 dioptrie informaci o korekčním účinku a zakřivení brýlové čočky, které jsou k vyrovnání refrakční vady nezbytné. Čím je toto číslo vyšší, tím větší je také refrakční vada. Kladná hodnota s plusovým znaménkem udává dalekozrakost (hypermetropii). Záporné číslo, které poznáte dle znaménka mínus nebo rovná se, je naopak ukazatelem pro krátkozrakost (myopii). Často kladná hodnota znamená pro běžného uživatele brýle na čtení, záporná brýle na dálku, ale pozor není to pravidlem.

Cylindr (CYL) udává míru astigmatismu

Pokud máte zakřivení rohovky (astigmatismus), je pro vás důležité znát tuto hodnotu. Hodnota se uvádí také s kladným či záporným počtem dioptrií. Speciálně vybroušené brýlové čočky ( s tzv. cylindrem) mohou tuto vadu oka korigovat. Pokud cylindr není uveden, astigmatismus nemáte.

Osa (A/AX): uvádí natočení cylindru v případě astigmatismu.

Stejně jako výška cylindru, se tato hodnota uvádí pouze, pokud je u vás zjištěn astigmatismus. Hodnota osa udává polohu, ve které musí být cylindr zapracován do brýlové čočky, aby došlo ke správné korekci zakřivení rohovky. Osa cylindru se zapisuje v rozmezí 0° až 180°.

Addice (ADD): přídavek na blízko u brýlí na čtení nebo u multifokálních brýlí

Takzvaná addice, které se často říká také "přídavek na blízko", označuje rozdíl mezi hodnotou do dálky a na blízko. Tento údaj (addice) je důležitý při výrobě brýlí na čtení, bifokálních a multifikálních brýlí u presbyopie , abyste s nimi dobře viděli i na blízko. Hodnota addice ve výsledích měření zraku je vždy kladná a zpravidla je také pro obě oči stejná.

Pupilární distance (PD): udává vzdálenost zorniček očí

Vysvětlení této hodnoty měření zraku je relativně snadné, jedná se o vzdálenost mezi středy levé a pravé zornice od středu kořene nosu. V případě měření pravé a levé strany samostatně dosahuje pupilární distance zpravidla hodnoty mezi 25 a 38 mm pro každé oko. Tato hodnota je při výrobě brýlí důležitá proto, aby se střed brýlové čočky po nasazení daných brýlí nacházel před středem vaší zornice.

Vysvětlení dalších hodnot měření zraku resp. údajů.

Občas jsou ve výsledcích měření zraku uvedeny ještě další hodnoty. Například na korekci stabismu (šilhání) jsou třeba brýlové hodnoty jako jsou prizma (P/PR/PRIM/Prism) nebo hodnota báze (B/BAS), aby mohly být vyrobeny brýle s speciálním prizmatickým účinkem.

V některých výsledích měření je také uvedeno, o jaký typ brýlí se jedná: pak zde jsou uvedena písmena jako jsou D pro brýle na dálku, B pro brýle na blízko resp. na čtení nebo MF pro multifokální brýle. Mohou zde být rovněž uvedeny informace k čočkám nebo k obrubám.

Naši zaměstnanci vám rádi vysvětlí další podrobnosti týkající se vašeho měření zraku. Stavte se v některé z  poboček Fielmann ve vaší blízkosti.

V optice Fielmann nakupujete bez rizika.

Naše výhody a záruky

V optice Fielmann nakupujete bez rizika, protože poskytujeme Záruku spokojenosti.