Vyjmutí kontaktních čoček snadno a bezpečně

Kontaktní čočky nabízejí ostré vidění, a přitom více volnosti a flexibility, než běžné brýle. Mnoho lidí má však obavy z manipulace s nimi - například z nasazování nebo vyndavání kontaktních čoček.

Je pravda, že jak nasazování, tak i vyndavání kontaktních čoček vyžaduje znalost správných postupů a také trochu cviku. Postupem času už však nositelé čoček nemívají problém dotýkat se oka, i když se nasazování či vyjímání kontaktních čoček zrovna nedaří.

V tomto článku najdete návod i videonávod, jak krok za krokem vyndat měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, aby to i pro vás bylo snadné. Nabídneme vám také tipy na čištění a péči.


Mimochodem, obavy, že by kontaktní čočky mohly sklouznout za oko nebo se zaseknout, jsou zcela neopodstatněné, protože to není anatomicky možné.

Jak vyjmout měkké kontaktní čočky – krok za krokem včetně videa

Měkké kontaktní čočky jsou pružné a absorbují velké množství vlhkosti, díky čemuž se dokonale přizpůsobí oku a při nošení je téměř necítíte. Jednodenních čočky navíc poskytují i maximální hygienu při nošení, protože na konci dne můžete tento typ kontaktních čoček jednoduše vyhodit a druhý den ráno sáhnout po nových čočkách. V tomto průvodci vás krok za krokem seznámíme s tím, jak snadno vyjmout měkké kontaktní čočky.

 1. Při manipulaci s kontaktními čočkami vždy dbejte na řádnou hygienu rukou, aby se vám do očí nedostaly nečistoty nebo infekce. Před vyjmutím kontaktních čoček si důkladně umyjte ruce a osušte si je čistým ručníkem. Ujistěte se, že na rukou nemáte nitky nebo jiné nečistoty, které by se vám mohly dostat do očí.

 2. Chcete-li si vyjmout kontaktní čočku, nejprve si prostředníčkem stáhněte dolní víčko a podívejte se směrem nahoru.

 3. Současně druhou rukou přidržte horní víčko, nebo jej mírně vytáhněte směrem nahoru.

 4. Poté ukazováčkem opatrně posuňte kontaktní čočku dolů na oční bělmo. Dívejte se přitom stále nahoru.

 5. Stiskněte obě strany čočky k sobě palcem a ukazováčkem.

 6. Vyjměte kontaktní čočku z oka a položte si ji na špičku prstu.

 7. Pokud chcete kontaktní čočku nadále používat, důkladně ji očistěte a poté ji vložte do speciálního pouzdra. Jednodenní čočky jsou určené k jednorázovému použití, proto je po použití vyhoďte do směsného odpadu.

 8. Pro vyjmutí druhé kontaktní čočky postupujte stejně, jako u té první. Odličujte se až po vyjmutí obou kontaktních čoček. Díky tomu zůstanou čočky čisté a nedostanou se na ně zbytky make upu.

Pouzdra na kontaktní čočky zdarma!

Vaše pouzdro na kontaktní čočky byste měli pravidelně měnit. U společnosti Fielmann získáte zdarma po každé aplikaci jedno nové pouzdro na uložení čoček.

Návod: Jak vyjmout tvrdé kontaktní čočky

Tvrdé, pevné kontaktní čočky jsou na rozdíl od měkkých čoček tvarově stálé a obvykle vyžadují trochu více času, než si na ně oči zvyknou. Jsou také menší než měkké kontaktní čočky. Zda jsou pro vás tvrdé kontaktní čočky vhodné, závisí mimo jiné na individuálním slzném filmu, celkovém stavu očí a na stávající refrakční vadě.

Hlavní výhodou tvrdých čoček je jejich vynikající propustnost kyslíku, což oceníte zejména v případě, že je chcete nosit trvale. Dále poskytují tvrdé kontaktní čočky i vynikající kvalitu vidění.

Pokud chcete vědět, jaký typ kontaktních čoček je pro vás vhodný, požádejte o radu kompetentního optometristu u společnosti Fielmann. Zde si můžete sjednat schůzku v nejbližší pobočce společnosti Fielmann.

V následujícím návodu zjistíte, že vyjmutí tvrdých kontaktních čoček se od vyjmutí měkkých čoček liší v několika ohledech:

 1. Pečlivě si umyjte ruce a poté je dobře osušte. Ujistěte se, že na prstech nemáte žádné nitky apod.

 2. Držte hlavu nad rovným povrchem, například nad dlaní, aby kontaktní čočka při vyndavání nespadla na zem.

 3. Otevřete oko co nejvíce a dívejte se rovně, aby vaše oční víčka nezakrývala okraje kontaktní čočky.

 4. Ukazováčkem či prostředníčkem pravé ruky odtáhněte pokožku vnějšího očního víčka lehce směrem k uchu. Tak se okraje očních víček natáhnou kolem okrajů kontaktní čočky.

 5. Nyní pohlédněte směrem k vašemu nosu. Lehce přitom zvyšte tah a zároveň proveďte kontrolované mrknutí. Tak se tlak z napnutí přenese na okraj kontaktní čočky. Kontaktní čočka vypadne z oka a spadne vám do dlaně.

 6. Po vyjmutí kontaktní čočku vyčistěte a vložte ji do speciálního pouzdra. Následně kontaktní čočku vydesifikujte vhodným produktem na péči o kontaktní čočky.

Můžete také použít tzv. aplikátor kontaktních čoček. Tato pomůcka pro nasazování usnadňuje nasazování a vyndavání tvrdých kontaktních čoček.

Po vyjmutí kontaktní čočky správně očistěte

Pokud nepoužíváte jednodenní čočky, ale týdenní, měsíční nebo roční čočky, hraje hygiena a péče důležitou roli. Hygiena a správná péče o čočky určují, jak dlouho budete moci čočky používat a bez problémů nosit. Pro dosažení optimální snášenlivosti je nutné denně odstraňovat usazeniny proteinů a bakterií a další zbytky z povrchu kontaktních čoček.

Pravidelná péče však nezahrnuje pouze čištění čoček, ale také dezinfekci a u peroxidových systém i následnou neutralizaci peroxidu vodíku obsaženého v čisticích prostředcích. Jak přesně při tom všem postupovat, se dozvíte v našem průvodci na téma kontaktní čočky.

Pozor!

Čisticí přípravky a peroxidové roztoky se v žádném případě nesmějí dostat do oka!

FAQ: často kladené dotazy týkající se vyndavání kontaktních čoček

Potřebujete pomoci s vyndaváním kontaktních čoček? Fielmann vám pomůže!

S trochou cviku bude nasazování a vyndavání kontaktních čoček snadné. Přesto je často jednodušší, zejména na začátku, nechat si jednotlivé kroky ukázat odborníkem přímo na místě. Naši odborníci společnosti Fielmann vám nejen pomohou vybrat vhodné produkty, ale také vám rádi vysvětlí, jak kontaktní čočky bezpečně nasazovat a vyndavat. Rezervujte si jednoduše termín v některé z našich poboček společnosti Fielmann ve vaší blízkosti.

Objednejte si kontaktní čočky u společnosti Fielmann online

Vaše kontaktní čočky si můžete u společnosti Fielmann kdykoliv objednat pohodlně přes e-shop.