Dětské sluneční brýle
Naše dětské sluneční brýle mají garantovanou UV ochranu. A za nejvýhodnější cenu. Objednejte si nyní jednoduše online a vyzkoušejte doma.
Podle statistik zhruba tři čtvrtiny dětí sluneční brýle nenosí vůbec. Přitom je více než na místě jejich zrak chránit, především pak na horách nebo u moře. Dětské oko totiž ještě není zcela vyvinuté; zornice je širší a čočka průhlednější, a je proto náchylnější na poškození nechvalně známými UV paprsky.
Pro své ratolesti vždy kupujte dětské sluneční brýle s UV filtrem. Možná si říkáte, že brýle seženete až na dovolené, třeba od některého z všudypřítomných plážových prodejců. Přeci se tím teď, při všem tom shonu, nebudete zdržovat. Samozřejmě, že můžete. Měli byste však vědět, že takové brýle za v přepočtu pár stokorun, nejspíš nebudou váš zrak, a už vůbec ne zrak vašich dětí, chránit tak, jak by měly. A možná tedy způsobí víc škody než užitku.
Tmavé brýle totiž způsobí, že se zornice oka nestáhne, jako by to udělala bez brýlí, a sluneční paprsky tak mohou proniknout až na sítnici, a v nejhorším případě ji nevratně poškodit. Proto si ohlídejte, aby sluneční brýle dětské, ale i ty dospělácké, měly na vnitřní straně stranice vyznačen certifikát CE dokládající ochranu před UV zářením a teké stupeň ochrany: pro děti volte stupeň 2–3.
„Stupeň ochrany čeho?”, ptáte se. UV filtry brýlí nejen slunečních, ale čím dál více také brýlí dioptrických, se dělí dle kategorií 1–4, přičemž čím vyšší číslo, tím je čočka tmavší a méně propustná pro světlo. Na běžné nošení proto naprosto postačí kategorie 2–3, ale k moři či vysoko do hor pokukujte spíše po úrovni 4.
Všechny brýle v sortimentu optik Fielmann jsou opatřeny certifikátem CE, a disponují proto i potřebnou ochranou před UV zářením. Pokud si nejste jisti, jakou ochranu vám poskytují vaše současné brýle, v každé běžné optice si můžete (pravděpodobně za drobný poplatek) nechat UV filtr přeměřit.
V současnosti se můžete setkat se třemi druhy materiálu slunečních čoček, z nichž můžete vybírat:
klasické sklo: opticky nejčistší a nejodolnější proti poškrábání, ale pro dětské brýle spíše nevhodné kvůli vyšší hmotnosti a křehkostic
CR39 a další plasty: materiály odolnější proti nárazům, velmi lehké
polykarbonát: velmi odolný, ale opticky ne příliš čistý
…protože barevně zajímavé brýle nemají jen estetickou funkci – redukují množství světla dopadajícího do oka:
hnědé, šedé nebo zelené čočky jsou barevně neutrální, ideální do (polo)jasných dnů
žluté, oranžové apod. jsou ideální do nízké světelnosti – zvyšují kontrast a zvýrazňují hloubku a vzdálenost, proto jsou ideální na lyžování a podobné aktivity
zrcadlové čočky odrazí většinu světla, což způsobí, že předměty uvidíte mírně tmavší, než ve skutečnosti jsou – tedy ideální do hor nebo na sníh
Kovové obroučky mohou být trvanlivější, ale u dětských brýlí jsou možná praktičtější ty plastové. Čím ohebnější, tím lépe pro všechny zúčastněné.
Brýle musí vašemu dítěti perfektně sedět, a to hned ze dvou důvodů: jednak mu nebudou vadit a nebude si je chtít sundat v první minutě, ale hlavně mu do očí nebude pronikat světlo zepředu, ze strany ani zespodu.
Zrak dětí mladších dvou let se intenzivně rozvíjí – je na to potřeba myslet při pobytu venku. V naší zeměpisné šířce se dokonce nedoporučuje nasazování slunečních brýlí kvůli riziku vyvinutí světloplachosti. Leckterý pediatr vám dokonce doporučí vaše dítě před přímým sluncem chránit, to znamená udržovat ho ve stínu, případně s pokrývkou hlavy, a to nejen kvůli jeho zraku, ale i jeho citlivější kůži. Když už byste se ale rozhodli vyrazit například na dovolenou k moři, pořiďte nejlépe speciální dětské sluneční brýle pro děti pod 1 rok věku.
U starších dětí je pak nošení brýlí – pochopitelně s UV filtrem – nutností. Naučte svou ratolest brýle nosit vždy, když pobývá delší dobu na přímém slunci, a sami mu jděte příkladem. Nebude pak mít tendenci si chtít brýle sejmout při každé příležitosti. Vždy myslete na praktičnost, spíše než na estetiku. A pokud součástí modelu, který svému dítěti pořídíte, není šňůrka, neváhejte ji dokoupit. Brýle pak lépe drží na hlavě a nehrozí, že je vaše dítě ztratí.
Nezapomínejme na fakt, že dětský zrak není zcela vyvinutý až do cca 12 let věku – do této doby, ale i poté, je nutné zrak dětí chránit o to více, abychom předešli případným potížím v budoucnu. Od zhruba pátého roku věku je výběr dětských slunečních brýlí znatelně bohatší, v mnoha případech se již podobají modelům dospěláckým – dámským a pánským – nechte tedy své dítko vybrat si ty, které se mu budou nosit nejlépe, ovšem vždy myslete na základní pravidla při jejich výběru.
Víme, jak to s těmi našimi nejmenšími bývá: brýle někde ztratí, rozsednou, ve škol(c)e vymění za žvýkačku, nebo je prostě jen nechtějí nosit. Proto každý rodič jistě ocení záruky, které svým zákazníkům v optikách Fielmann poskytujeme.
Tříletá záruka na zakoupené brýle je u nás samozřejmostí. Co ovšem opravdu překvapí, je Záruka spokojenosti. Tedy pokud byste vy nebo vaše dítko nebyli se zakoupenými brýlemi spokojeni, můžete je kdykoliv vyměnit nebo vrátit, a své peníze dostanete zpět. A to se při dětské vybíravosti hodí!
Zároveň věříme, že každý zákazník ocení možnost vrácení brýlí a svých peněz zpět v případě, že do 6 týdnů po nákupu v optice Fielmann objeví ten samý model jinde levněji. U nás zkrátka nakupujete nejlevněji, nebo vůbec. Čestné slovo.
Zaručeně se také můžete spolehnout na to, že kterékoli brýle zakoupené v optice Fielmann budou splňovat certifikace EU. Na každých brýlích si to pak sami můžete zkontrolovat. A v neposlední řadě, pokud byste měli jakýkoli dotaz nebo nejasnost: na každé pobočce vám je k dispozici profesionální personál, který vám ochotně se vším poradí. Už víte, kde u vás najdete tu nejbližší?