Průvodce: Jaké sluneční brýle se ke mně hodí?

Sluneční brýle nejenže chrání vaše oči před prudkým světlem a nebezpečným UV zářením, ale jsou také módním doplňkem, který zvýrazní celou vaši osobnost. Při nákupu se samozřejmě ptáte: "Jaké sluneční brýle se ke mně vlastně hodí?" V současné době existují sluneční brýle mnoha různých tvarů a ne každý tvar se hodí ke všem typům obličeje. V tomto průvodci se dozvíte, jaké faktory hrají při výběru vhodných slunečních brýlí rozhodující roli - například jaké sluneční brýle si máte vybrat pro daný tvar obličeje.


Jak vybrat vhodné sluneční brýle - existují tyto druhy.

Než si odpovíce na otázku "Jaké sluneční brýle se ke mně hodí?", můžete si nejprve udělat přehled o běžných typech slunečních brýlí. U společnosti Fielmann si můžete kromě jiného zakoupit i

Jaké sluneční brýle se ke mně hodí? Tyto faktory rozhodují

Při výběru slunečních brýlí je třeba dbát na určité zásady. Obzvláště důležité je, aby tvar obrub harmonizoval s tvarem vašeho obličeje. Například sluneční brýle, které se hodí k oválnému tvaru obličeje nemusejí slušet lidem s hranatým obličejem. Jaké sluneční brýle se hodí k jakým tvarům obličeje, se dozvíte níže.

Při výběru vhodných slunečních brýlí však musíte brát v úvahu také další aspekty:

Poměr mezi velikostí vašeho obličeje a brýlí

Aby sluneční brýle nepůsobily příliš dominantním dojmem, neměly by být ve srovnání s vašim obličejem příliš velké. Naopak příliš malé brýle mají opačný efekt a nemusejí v určitých případech zakrývat dostatečnou měrou vaše oči, což je důležité z důvodu dostatečné ochrany vašich očí před UV zářením.

Barva vlasů a odstín pokožky

Barva očí hraje důležitou roli při výběru běžných brýlí; avšak barva vlasů a odstín pokožky mohou mít určitý vliv při výběru daného modelu také u  Dámské a pánské sluneční brýle. V část "často kladené otázky" na konci tohoto článku se dozvíte, jaké kombinace jsou  s ohledem na barvu vlasů nejvhodnější. Ke studeným odstínům vlasů se kromě jiného hodí barvy obrub jako jsou zelená, fialová, modrá, sytě růžová nebo stříbrná; teplé barvy vlasů jsou nejlépe zvýrazněny barvami jako jsou žlutá, oranžová, červená, hnědá nebo zlatá. To samé platí také pro barvy brýlových čoček.

Důvod nošení resp. účel používání

Sluneční brýle používané při jízdě na lyžích nebo na snowboardu nebo při jiném sportovním vyžití, musejí mít jiné vlastnosti než brýle, které chcete nosit při práci, na pláži nebo při řízení automobilu. Promyslete si proto, jakou funkci mají vaše sluneční brýle plnit.

Dioptrie a ochrana

Pokud používáte dioptrické sluneční brýle, měli byste při výběru obrub dbát na to, aby mohl být vámi vybraný model vybaven dioptrickými čočkami odpovídající vaší zrakové vadě.  Při výběru brýlových čoček dbejte z důvodu dostatečné ochrany vašich očí také na to, aby dané čočky disponovaly odpovídajícím typem filtru a vhodným UV ochranadle účelu daného použití.

Osobní vkus a styl

Sluneční brýle by se vám měly samozřejmě především líbit. Důležitým faktorem při výběru barvy a tvaru slunečních brýlí je váš osobní styl. Brýle by se měly také hodit k vašemu způsobu oblékání a celkovému vzhledu a působit tak, jak očekáváte. Pokud chcete na sebe například upoutat pozornost ostatních zvolte větší, extravagantnější model brýlí. S jemnými obrubamy bude váš vhled decentnější.