Správné nasazovaní kontaktní čočky ‒  podrobný návod krok za krokem

Ať už při sportu, ve volném čase nebo při výkonu povolání - kontaktní čočky představují v mnoha oblastech života ideální alternativou či doplnění k brýlím. Správně nasazené kontaktní čočky přinášejí uživateli vyšší komfort než brýle, přirozený vzhled i široké zorné pole. Pomocí správně zvolených kontaktních čoček je možné korigovat téměř všechny refrakční vady.

Mnozí zákazníci mají z nasazování kontaktních čoček obavy,  buď mají pochyby, zda si čočky nasadili správně, nebo mají strach z pocitu cizího tělesa v oku či z podráždění oka. Nicméně s trochou cviku a při dodržování několika doporučení se nasazování kontaktních čoček stane pouhou rutinou.Tento článek vám přináší praktický návod, díky kterému vám půjde nasazování kontaktních čoček zcela snadno. Kromě toho se dozvíte i další důležité informace týkající se nasazování a nošení konktaktních čoček.

Nasazování kontaktních čoček krok za krokem, včetně videa

V následujícím návodu vás seznámíme s tím, jak se správně nasazují jak tvrdé tak i měkké kontaktní čočky. Pro začátečníky, kteří si s nasazování nejsou jistí, je důležité především názorné video na konci tohoto článku, ve kterém si postup nasazování mohou znovu prohlédnout krok za krokem.

 1. Naše oči jsou velice citlivý orgán, a proto je hygiena při zacházení s kontaktními čočkami velice důležitá. Před každým nasazováním kontaktních čoček si proto řádně omyjte ruce a osušte je čistým ručníkem. Dbejte na to, aby vám na prstech nezůstaly žádné nitky.

 2. Vyjměte kontaktní čočku bříškem ukazováčku z nádobky. Dbejte na to, abyste ji nehtem nepoškrábali. Pro správné nasazení kontaktní čočky zkontrolujte, zda se její okraje přehýbají směrem dovnitř, jako u misky. Pokud tomu tak není, tak čočku před nasazením otočte na druhou stranu. Pokud vám připadá těžké, vyjmout resp. nasazovat kontaktní čočku prstem, můžete vyzkoušet pomůcku pro nasazování. Tento nástroj je však vhodný pouze pro nasazování tvrdých resp. tvarově stabilních kontaktních čoček.

 3. Kontaktní čočky se nejlépe nasazují před zrcadlem. Abyste nezaměnili dioptrie, měli byste začínat vždy stejným okem. Přibližte ukazováčkem s čočkou k oku, prostředníčkem stejné ruky stáhněte spodní víčko dolů a druhou rukou vytáhněte horní víčko směrem nahoru.

 4. Nyní čočku opatrně vložte do středu oka. Po nasazení kontaktní čočky se opatrně podívejte doprava a doleva, aby se čočka správně usadila. Několikrát mrkněte, abyste měli jistotu, že čočka správně sedí.

 5. Tyto kroky opakujte i při nasazování druhé kontaktní čočky. Jak čočky z očí vyjmout se dozvíte v našem návodu, který popisuje vyndavání kontaktních čoček.

Pokud budete mít k péči a čištění vašich nových čoček nějaké dotazy, podívejte se na naše rady k čištění kontaktních čoček nebo si sjednejte bezplatnou konzultaci na některé pobočce Fielmann ve vaší blízkosti. Zde si můžete zarezervovat termín vaší návštěvy.

Nasazování kontaktích čoček: rady pro zvláštní situace

Abyste mohli každý den využívat veškeré výhody kontaktních čoček, získáte zde další užitečné informace a rady týkající se nasazování čoček za neobvyklých podmínek.

Nasazování kontaktních čoček na cestách

Na dovolené či na služební cestě může být nasazování kontaktních čoček skutečnou výzvou. Se správnou přípravou se vám podaří vhodná péče a čištění i na cestách:

 • Pokud běžně používáte čtrnáctidenní nebo měsíční kontaktní čočky, opatřete si na cestu jednodenní čočky. Tak máte zaručenu tu nejvyšší možnou hygienu, protože si můžete každý den nasazovat nové kontaktní čočky. V našich radách k tomuto tématu se dočtete, jak správně likvidovat kontaktní čočky.

 • Na cestách používejte takový roztok na kontaktní čočky, který se vám bude pohodlně převážet a dodržujte příp. předpisy pro cesty letadlem.

 • Mějte ve svém příručním zavazadle vždy malou lahvičku s očními kapkami resp. se zvlhčujícím roztokem, abyste případně mohli ošetřit suché či podrážděné oči.

 • I pokud nosíte kontaktní čočky s ochranou proti UV záření, je v případě intenzivního slunečního záření potřeba oči chránit slunečními brýlemi se silným UV filtrem.

Používání kontaktních čoček v práci

I v případě správného nasazení kontaktních čoček, se vaše oči mohou při dlouhé práci u počítače unavit nebo vysušit. I neostré vidění může být způsobeno následkem dlouhého času stráveného před monitorem. Zde jsou některé tipy, jak můžete těmto dopadům předcházet:

 • Každých 20 minut si udělejte malou přestávku, aby si vaše oči odpočinuly.

 • Používejte kontaktní čočky, které pomáhají předcházet pocitu suchého oka.

 • Pro zajištění dodatečné vlhkosti pro vaše oko, používejte alternativně nebo jako doplnění hydratační roztoky.

 • Zajistěte optimální podmínky z hlediska ergonomie a světla.

 • Pijte dostatek vody či čaje, aby mělo vaše tělo dostatek tekutin.

Make-up a kontaktní čočky - jak to funguje

Ptáte se sami sebe, jak mohou co nejlépe koexistovat čočky a make up? Při nasazování a nošení kontaktních čoček dodržujte tato pravidla:

 • Kontaktní čočky si nasaďte před nanášením make-upu, čímž zabráníte případnému znečištění čoček a při líčení vždy dobře uvidíte na to, co právě děláte.

 • Používejte pouze produkty vhodné pro nositele kontaktních čoček a nedělejte si oční linky apod., protože ty mohou kontaktní čočky zašpinit a způsobit tak rozostřené vidění.

 • Před odličováním čočky vyjměte. Při odstraňování make-upu používejte raději jemné, přírodní či hypoalergenní produkty.

 • Dbejte na řádnou péči o kontaktní čočky tak, aby byly odstraněny všechny zbytky make-upu.


FAQ: často kladené dotazy týkající se nasazování kontaktních čoček


Jaké kontaktní čočky si mám vybrat? Zeptejte se v optikách Fielmann

Nabídka kontaktních čoček je opravdu široká. Pokud si nejste jisti, jaké jsou pro vás ty nejvhodnější, nechte si ohledně vhodného nákupu poradit u našich odborníků Fielmann.

Náš sortiment zahrnuje velký výběr kvalitních čoček známých značek, ale i značku kontaktních čoček Atrea, kterou naleznete výhradně u společnosti Fielmann - samozřejmě vždy za výhodné ceny a se Zárukou vrácení peněz. Sjednejte si termín poradenství ohledně čoček v některé z poboček společnosti Fielmann, nebo si je objednejte u společnosti Fielmann pohodlně online.