Jak správně nasadit kontaktní čočky ‒ podrobný návod krok za krokem

Nezáleží na tom, zda při sportu, ve volném čase nebo při výkonu povolání, kontaktní čočky jsou v mnoha oblastech života ideální alternativou či doplněním brýlí. Pokud nasadíte kontaktních čoček správně, získáte nejen vyšší komfort než v případě brýlí, ale také přirozený vzhled a volné zorné pole. Pomocí vhodného typu kontaktních čoček lze korigovat téměř všechny druhy očních vad.

Mnozí zákazníci mají při nasazování kontaktních čoček obavy, zda si čočky nasadili správně, nebo mají strach z pocitu cizího tělesa v oku či z podráždění oka. S trochou cviku a při dodržování několika rad se nasazování kontaktních čoček stane pouhou rutinou.

Proto vám v tomto článku nabízíme praktický návod, díky kterému vám půjde nasazování kontaktních čoček zcela snadno. Kromě toho se dozvíte další důležité informace týkající se nasazování a nošení konktaktních čoček.

Nasazování kontaktních čoček krok za krokem

V následujícím návodu vás seznámíme s tím, jak se správně nasazují jak tvrdé, tak i měkké kontaktní čočky. Pro začátečníky, kteří si s nasazování nejsou jistí, doporučujeme si také prohlédnout názorné video na konci tohoto článku.

  1. Naše oči jsou velice citlivý orgán, a proto je hygiena při zacházení s kontaktními čočkami velice důležitá. Před každým nasazováním kontaktních čoček si proto řádně omyjte ruce a osušte je čistým ručníkem. Dbejte na to, aby vám na prstech nezůstaly žádné chloupky.

  2. Vyjměte kontaktní čočku bříškem prstu ukazováčku z nádobky. Dbejte na to, abyste ji nehtem nepoškrábali. Pro správné nasazení kontaktní čočky zkontrolujte, zda se její okraje přehýbají směrem dovnitř jako u misky. Pokud tomu tak není, tak čočku před nasazením obraťte na druhou stranu. Pokud vám připadá těžké vyjmout resp. nasazovat kontaktní čočku prstem, můžete vyzkoušet pomůcku pro nasazování. Tato pinzeta je však vhodn pouze pro nasazování tvrdých resp. tvarově stabilních kontaktních čoček.

  3. Kontaktní čočky se nejlépe nasazují před zrcadlem. Abyste nezaměnili dioptrie, měli byste začínat vždy stejným okem. Přibližte ukazováčkem čočku k oku, prostředníčkem stejné ruky stáhněte spodní víčko směrem dolů a druhou rukou vytáhněte horní víčko směrem nahoru.

  4. Nyní čočku opatrně vložte do středu oka. Po nasazení kontaktní čočky se opatrně podívejte doprava a doleva, aby se čočka správně usadila. Několikrát mrkněte, abyste měli jistotu, že čočka správně sedí.

  5. Tyto kroky opakujte i při nasazování druhé kontaktní čočky. Jak čočky z očí vyjmout se dozvíte zde návod na vyndavání kontaktních čoček.