Vhodné brýle pro řidiče - tak budete na cestách vždy v bezpečí

Řízení vozidla je pro naše oči náročným úkolem - a to především, pokud výhled komplikuje déšť, mlha či tma. A proto je v případě refrakční vady maximálně důležité, používat při řízení vhodné brýle do auta. Ty umožní, abychom především v nebezpečných situacích reagovali vždy rychle. V tomto průvodci se dozvíte, kdy jsou brýle na řízení auta skutečně nezbytné a zákonem předepsané a na co byste si při nákupu těchto brýlí měli dát zvlášť pozor.


V jakých případech potřebujete na řízení brýle?

Pokud jste krátkozrací, potřebujete samozřejmě také brýle, když řídíte.  Ale třeba jste dosud žádné brýle nenosili a nyní se ptáte sami sebe, zda se váš zrak nezhoršil a zda je řízení auta bez brýlí opravdu dobrý nápad. V takovém případě byste měli sledovat tyto znaky špatného zraku:

  • Často trpíte bolestmi hlavy.

  • Vaše oči jsou suché, slzí nebo se rychle unaví.

  • Dopravní značky a/nebo ostatní automobily apod. vnímáte později než tomu bylo dosud.

  • Vzdálenosti k vozidlům a/nebo k překážkám neumíte již tak dobře odhadnout.

  • Delší cesty se vám zdají namáhavější než tomu bylo dosud.

  • Je pro vás stále těžší jezdit za šera nebo v noci.

Pokud u sebe vnímáte některý z těchto příznaků, měli byste si nechat zkontrolovat zrak u očního lékaře nebo u optometristy. Řídit dále bez brýlí může být nebezpečné nejen pro vás, ale také pro ostatní.

Lidé, kteří i přes svůj špatný zrak řídí dopravní prostředek bez brýlí či konkatnních čoček, jsou dle prováděných studií z hlediska nehod velice nebezpeční.

Při dopravní kontrole může policie zkontrolovat, zda řidič příslušnou zrakovou pomůcku při řízení používá. Pokud tomu tak není, hrozí takovému řidiči pokuta, v případě dopravní nehody velice vysoká a navíc i problémy s pojišťovnou.

Pro ty, kteří špatně vidí, je tedy nezbytné používat při řízení automobilu brýle. Záložní brýle v příhádce auta jsou dodatečnou jistotou. I v případě, že jste měření zraku již absolvovali, tak byste si měli nechat  oči kontrolovat každé dva roky. U starších lidí od 65 let věku, doporučujeme provádět tento test každoročně.

Měření zraku je u Fielmann zdarma. Sjednejte si zcela jednoduše termín na bezplatné měření zraku v některé z našich poboček.

Jaké brýle jsou na řízení auta vhodné?

Jaké brýle se hodí k vám a k vašemu stylu, si můžete přečíst v v průvodci - tvary obličeje a vhodné brýle. Brýle pro řidiče by měly nejen dobře vypadat, ale měly by mít i takové vlastnosti, abyste s nimi vždy dobře viděli.

Při výběru obrub dbejte na to, aby vám byly pohodlné i při delších jízdách. Kromě toho by vám neměly z nosu sklouzávat -  v další části průvodce se dozvíte, jak by měly brýle správně sedět. Model těchto brýlí by měl mít dostatečně velké čočky, které zaručí dostatečně velké zorné pole a umožní také takzvané periferní vidění. Užší rámečky a vysoce posazené, tenčí stranice jsou vhodnější, protože nebrání výhledu.

Antireflexní, polarizační: na tom samozřejmě u čoček také záleží

Při řízení auta hrají brýlové čočky velice důležitou roli,  protože především na nich bude záležet, jak dobře v určitých situacích uvidíte. Vsaďte v každém případě na antireflexní čočky proti oslnění. Tyto čočky snižují, především při jízdě v noci, odrazy světla od protijedoucích vozidel. Pokud scháníte brýle do auta proti oslnění,  zvlote speciální antireflexní brýlové čočky pro řízení.

Pro lepší viditelnost pří řízení auta jsou rovněž vhodné brýle s polarizačními čočkami, které ještě efektivněji minimalizují odlesky - které se objevují například na mokré silnici - a umožňují tak efektivní a kontrastní vidění.

multifokálními brýlemi můžete samozřejmě také řídit také,  musíte zde však dbát na různá zorná pole pro různé vzdálenosti. Zatímco se díváte přes čelní sklo do dálky - tedy se díváte horní částí čočky určené k pohledu do dálky,  potřebuje sledovat i situaci v zadním a zpětném zrcátku, což bez pohybu hlavy ( pouze pohybem očí) není možné, protože spodní části brýlové čočky jsou určeny k zaostření pouze na blízko. Pohyby hlavou pří řízení s multifokálními brýlemi chtějí určitý cvik.

Řízení auta se slunečními brýlemi - dbejte na následující

Během slunečních dní sahají mnozí řidiči po sluneční brýlích , které by je měly chránit proti ostrému světlu a proti UV záření. Avšak ne každé sluneční brýle jsou zde vhodné, protože pokud je zabarvení čoček příliš tmavé, může uložit policie při silniční kontrole řidiči pokutu.

Při nákupu slunečních brýlí byste proto měli dbát na kategorie filtru: kategorie 4, která vykazuje nejvyšší stupeň zabarvení skel není při řízení vozidel povolena, protože propouští pouze tři až osm procent světla. Samozabarvovací brýle smíte pří řízení nosit, ale  je třeba si uvědomit, že se tyto speciální fototropní čočky se v autě ne vždy dostatečně zabarví.

Kromě stupně zabarvení, záleží při výběru vhodných brýlí pro řízení vozidel také na barvě zabarvení: šedé, hnědé a zelené čočky jsou považovány za naprosto vhodné a mohou dokonce pomoci při snazším rozpoznávání brzdových světel či světelných signálů. Červné a modré odstíny oproti tomu komplikují kontrastní vidění a proto je nedoporučujeme. Profesionálové rovněž odrazují od žlutého zabarvení, protože to může za setmění váš zrak oslabit.

V každém případě byste se měli - stejně jako u běžných brýlí na řízení - rozhodnout pro antireflexní sluneční brýle. U brýlí do auta lze také výbírat ze široké škály polarizačních slunečních brýlí. Pokud budete potřebovat při výběru vhodných brýlí poradit, jsou vám optici společnosti Fielmann vždy ochotně k dispozici. Sjednejte si jednoduše  schůzku v některé z poboček schůzku v některé z poboček  ve vaší blízkosti.