Kontaktní čočky při astigmatismu: důležité informace

Kontaktní čočky jsou již mhoho let v případě krátkozrakosti či dalekozrakosti oblíbenou alternativou běžných brýlí. Jak je to ale s kontaktními čočkami v případě astigmatismu? Používání kontaktních čoček se nemusejí vzdávat ani lidé s astigmatismem, protože takzvané torické čočky jsou vyrobeny tak, aby vyrovnaly deformace rohovky. V tomto průvodci se dozvíte, jaké kontaktní čočky můžete v případě astigmatismu používat, jak přesně fungují a na co byste si měli při jejich výběru a nasazování dát pozor.

Co je v případě astigmatismu lepší - brýle nebo kontaktní čočky?

Dříve používali lidé s astigmatismem automaticky brýle, dnes však mají na výběr, zda se chtějí nosit raději brýle nebo kontaktní čočky. V případě výrazného astigmatismu mohou dokonce někdy kontaktní čočky vytvořit lepší kompenzaci než běžné brýle, protože doléhají přímo na nerovnou rohovku. Zda v případě astigmatismu sáhnout po kontaktních čočkách nebo po brýlích, je ve většině případů spíše otázka osobních preferencí. Často se doporučují obě varianty.

Existuje monoho typů kontaktní čočky, můžete používat zcela bez problémů každý den a některé dokonce i v noci. Doba nošení však závisí také na individuálních faktorech, jako je například citlivost vašeho oka či tvorba slzného filmu apod.   Proto také mnoho lidí s astigmatismem nosí kontaktní čočky během dne, ale na noc je vyndá, aby si jejich oči mohly odpočinout. Vaším očím můžete ulevit například  i tak, že během dnů, kdy zůstáváte doma, budete používat běžné brýle.

V každém případě je dobré mít v zásobě jedny náhradní brýle - a to nejen na noc, kdy nepoužíváte kontaktní čočky, ale také například na dny, kdy máte podrážděné oči a nemůžete si kontaktní čočky nasadit.

Pokud nemáte jistotu, zda jsou u vaše typu astigmatismu kontaktní čočky tou správnou volbou, nechte si poradit od našich specialistů na kontaktní čočky v některé z optik společnosti Fielmann.

Co je vlastně astigmatismus?

Astigmatismus je častou formu refrakční vady, kterou odborníci nazývají právě  tímto odborným názvem. V v případě nerovné, zakřivené rohovky nedopadá světlo na sítnici v jednom ohnisku, ale jeho dopad je roztříštěný. Proto se často v tomto případě hovoří také o cylindrické oční vadě.

Typickými příznaky astigmatismu, pokud není korigován pomocí kontatkních čoček či brýlí, je neostré, rozmazané či dvojité vidění, časté mrkání, rychle unavené a případně i pálící oči, jakož i bolesti hlavy.

Jaké kontaktní čočky jsou při astigmatismu vhodné?

Dnes je možné korigovat cylindrické oční vady nejen brýlemi, ale také kontaktními čočkami. Jaké kontaktní čočky jsou v případě astigmatismu zvolit? Zpravidla se v těchto případech hovoří o torických kontaktních čočkách. Ty však nejsou nezbytné ve všech případech, pokud je zakřivení do 0,5 dioptrie může stačit, pokud budete používat sférické kontaktní čočky. Ty se používají především na korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti, mohou však pomoci i v případě astigmatismu.

Dle naměřené cylindrické hodnoty (zkráceně CYL) zjistíte, jak výrazným zakřivení máte.  Pokud si chcete koupit nové brýle či kontaktní čočky a vaše měření zraku proběhlo před více jak dvěma roky, měli byste ho zopakovat. Hodnoty astigmatismu se mohou stejně jako ostatní hodnoty během času měnit,  proto by při nákupu nového produktu by měly být co nejvíce aktuální. U společnosti Fielmann si můžete nechat provést měření zraku zcela zdarma.

Pokud je vaše cylindrická hodnota vyšší než 0,75 dioptrie, měli byste nosit torické kontaktní čočky, od hodnoty 2,25 dioptrie potřebujete speciální torické kontaktní čočky. Stejně jako ostatní kontaktní čočky, tak se i torické čočky nabízeji jako jednodenní, dvoutýdenní a měsíční čočky. Pokud si chcete zakoupit na korekci astigmatismu kontaktní čočky, mají jednodenní čočky některé z výhod.  Jsou velice dobře snášeny, hodí se jak na přležitostné tak i na denní použití a po použití se nemusejí čistit, protože se vyhazují a nahrazují novým párem čoček.

Jaké kontaktní čočky budou pro vás v případě astigmatismu nejvhodnější? Poraďte se s námi v některé z našich poboček Fielmann. Zde na vás čeká nejen celá řada značkových čoček, ale samozřejmě také naše vlastní značka kontaktních čoček Atrea, u která má v sortimentu samozřejmě i torické čočky.

Jak fungují torické čočky v případě astigmatismu?

Na rozdíl od sférických čoček nemají torické kontaktní čočky rovnoměrné, kulaté zaoblení, ale jsou tvarovány komplexněji. Nerovnosti se vyrovnávají odlišným zakřivením přední a zadní strany, kdy zde tvoří něco jako protikus zakřivení rohovky. Jejich tvar zajišťuje odpovídající lom světla, tak, aby se  paprsky dostaly na sítnici ve spojené podobě. Díky tomu  mohou lidé s astigmatismem s torickým kontaktním čočkám vidět opět jasně a ostře.

U torických kontaktních čoček je třeba zohledňovat mnoho různých aspektů, a proto je nezbytná profesionální aplikace kontaktních čoček. U Fielmann vám naši odborně vyškolení optometristé poradí jaké kontaktní čočky (typ čoček, měsíční či  jednodenní čočky, výrobce apod.) jsou pro vás v případě astigmatismu nejvhodnější. Mohou vám také dát různé čočky na vyzkoušení a vysvětlit a ukázat vše týkající se manipulace a péče o kontaktní čočky. Díky tomu pro vás bude rozhodování daleko snazší. A pokud byste nebyli se zvolenými kontaktními čočkami spokojeni, můžete využít naši následnou kontrolu.

Následná kontrola


Přestože jste se svými kontaktními čočkami spokojeni, je následná kontrola důležitá. Naši kvalifikovaní optometristé prověří, zda vám kontaktní čočky správně sedí a zda jsou kompatibilní s vaším okem.

Na co je třeba dát při nasazování kontaktních čoček pozor pokud máte astigmatismus?

V zásadě platí, že musíte při nasazování kontaktních čoček při astigmatismu dbát na stejné věci jako v případě jiných čoček. Hygiena je zde na prvním místě řádné mytí rukou a správné čištění čtrnáctidenních, měsíčních či ročních čoček snižují možnost podráždění či infekce oči,    a naopak přispívá ke komofortu při nošení.  Zde získáte další užitečné informace a podrobný návod týkající se nasazování kontaktních čoček.

Astigmatické kontaktní čočky mají jednu zvláštnost, na kterou musíte při jejich nasazování dbát, čočky jsou opatřeny určitými značkami, které vám pomohou rozpoznat, jak se čočky správně do oka vkládají. Oproti sférickým čočkám se torické čočky nesmějí v oku otáčet, ale musejí si neustále zachovávat svoji polohu a nasměrování, abyste přes jasně a ostře viděli. Tyto čočky jsou také vybaveny speciálním stabilizačním mechanismem, který zabraňuje otočení čočky.

Odborníci společnosti Fielmann vám rádi ukáží, na jaké věci si máte při nasazování kontaktních čoček dát v případě astigmatismu pozor.

Mohu s astigmatismem používat barevné či multifokální kontaktní čočky?

barevnými kontaktními čočkami můžete libovolně změnit barvu vašich očí.  Existují také zabarvené resp. tónovací čočky zvýrazňují vaši vlastní barvu očí a krycí barevné čočky, které původní barvu oka zcela zakryjí. Dříve jste si mohli tento druh čoček zakoupit pouze k vyrovnání hodnot v případě krátkozrakosti či dalekozrakosti,  dnes však nabízejí mnozí výrobci barevné kontaktní čočky i pro zákazníky s astigmatismem.

Barevné kontaktní čočky můžete nosit dle údajů výrobce každý den určitý počet hodin. U mnoha kontaktních čoček je z důvodu jejich zabarvení trochu omezen výhled, a proto byste s nimi neměli nikdy řídit auto, protože byste mohli přehlédnout například jiné účastníky silničního provozu. Barevné kontaktní čočky ( torické i obyčejné) jsou sice určeny pouze pro příležitostné použití, ale i tak by měly být z důvodu optimálního komfortu při používání aplikovány profesionálem, stejně jako běžné čočky.

To platí především v případech, pokud máte astigmatismus a chcete používat. V těchto čočkách je stejně jako u multifokálních brýlí umístěno několik druhů dioptrií a vy s nimi vidíte na různé vzdálenosti. Aplikace torických multifokálních čoček vyžaduje mnoho zkušeností, protože je zde třeba vzít v úvahu velké množství hodnot měření zraku.

Přivyknutí si na multifokální kontaktní čočky trvá určitou dobu, stejně jako je tomu u multifokálních brýlí. U multifokálních čoček pro zákazníky s astigmatismem je kromě toho velice důležité, aby čočka v oku správně seděla, a aby při nošení neklouzala - jen tak je možné zajistit ničím nerušený pohled. Naši odborníci na kontaktní čočky jsou vám k dispozici, aby vám s nákupem těchto speciálních čoček poradili.  Dohodněte si  termín v některé pobočce Fielmann

Objednejte si kontaktní čočky u společnosti Fielmann online

Kontaktní čočky si můžete u společnosti Fielmann kdykoliv objednat pohodlně přes e-shop.