Oprava poškrábaných brýlí: existují tato řešení

Stačí malá nepozornost a brýle jsou poškrábané. Není to jen nepříjemné, ale ve většině případů to má také negativní dopad na kvalitu vidění. Jak je možné opravit poškrábané brýle? V tomto průvodci se dozvíte, jaká existují v případě poškrábaných skel brýlí řešení, do jakých oprav vlastními silami byste se raději neměli pouštět a jak je možné poškrábání brýlí předcházet.

Poškrábané dioptrické brýle: proč je to vlastně problém?

Někdy je to jedna velká rýha přes celé brýle, někdy je to několik malých škábanců, které vidíte až při detailním zkoumání. Když jsou brýlové čočky poškrábané, není to jen nepříjemné, podle toho, kde se rýhy nacházejí a jak jsou velké, může docházet i k ovlivnění kvality vidění.

Především v případech, kdy se rýhy nacházejí ve středu zorného pole, mohou při pohledu odvádět pozornost a narušovat celkovou koncentraci. Kromě toho mohou z důvodu poškrábání vznikat na brýlích rušivé rozptyly světla a odrazy, které mohou člověka oslnit. Rovněž může docházet k neostrému, zkreslenému vidění či chybnému odhadu vzdáleností. Především při řízení vozidel či obsluze strojů to může vést k nebezpečným situacím.

Škrábance mohou také poškodit speciální úpravy brýlových čoček, což může vést k tomu, že  UV ochrana nebo Antireflexní vrstva již nebudou správně fungovat. Oči pak nejsou často dostatečným způsobem chráněny proti škodlivým vlivům okolního prostředí.

Komplikované vidění přes poškrábané brýle může mít dokonce dopady i na vaše zdraví: oči se rychleji při námaze unaví, což může vést k jejich podráždění, k bolestem hlavy a dokonce i k závratím. Aby k těmto problémům nedocházelo, je důležité poškrábání z brýlí co nejrychleji odstranit.

Jak lze z čoček škrábance odstranit?

Rýhy na kapotě auta nebo na displeji mobilního telefonu lze většinou alespoň z optického hlediska odstranit pomocí leštěnky nebo podobného přípravku. V případě poškrábaných brýlových čoček to rozhodně není tak snadné. V některých případech optici čočky leští, ale u těch povrchovou úpravou není zpravidla odstranění škrábanců tímto způsobem možné. Také většina rad typu "udělej si sám", které kolují po internetu, je spíše kontraproduktivní. Níže vám na příkladech objasníme, proč tomu tak je.

Odstraňování škrábánců na brýlích vlastními silami: Raději ne!

Mnozí lidé se pokoušejí odstraňovat škrábance z brýlí vlastními silami,  ale většina způsobů ani babských rad příliš nefunguje. Naopak často dioptrické brýle ještě více poškodíte.

  • Zubní pasta, jedlá soda nebo leštidla, pricipem zde je,že se má při leštění hrubou pastou poškozený povrch třením odstranit, aby následně vznikl povrch zcela hladký. Pokud leštíte brýlové čočky s povrchovou úpravou prostředky jako jsou zubní pasta, ve vodě rozpuštěný prášek do pečiva či jiná leštidla, může se na počátku zdát, že některé malé rýhy skutečně zmizí - ale spolu s nimi zmizí bohužel také povrchová úprava dané čočky. Odstraňovat tímto způsobem škrábance na brýlových čočkách není tedy dobrý nápad. Často totiž vzniknou třením čočky další škrábance, které mohou v některých případech i způsobit, že přes brýle neuvidíte ostře.

  • Dětský olejíček nebo krém na opalování: dětský či stolní olej by měl vyplnit rýhy, které pak nebudou vidět. Olej se sice ve škrábancích čoček usadí, ale poškrabání tímto způsobem v žádném případě neodstraníte. Naopak mazlavý film, který se na čočkách při potírání olejem či krémem na opalování usadí, lze jen velice komplikovaně odstranit a čočky zůstávají šmouhaté. U krémů na opalování je také známo, že například u slunečních brýlí může poškodit ochranné vrstvy, a proto je třeba je okamžitě otřík hadříkem z mikrovlákna.

Na odstraňování šrkábanců na brýlových čočkáchse nehodí ani agresivní, leptavé čisticí prostředky na sklo, protože i ony způsobí často více škod než užitku. Pokud tedy zjistíte, že máte brýlové čočky poškrábané, nechte si je raději zkontrolovat v nejbližší optice. Navštivte některou z  poboček Fielmann, kde zjistíte, zda je možné rýhy z vašich brýlí odstanit.

Ve většině případů to však možné není. Chcete-li s tedy dobře vidět, měli byste si nechat poškrábané brýlové čočky vyměnit.  Pokud jsou obruby v pořádku, nemusíte si kupovat nové brýle, ale stačí vyměnit pouze brýlové čočky.

V optice Fielmann nakupujete bez rizika.

Naše výhody a záruky

V optice Fielmann nakupujete bez rizika, protože poskytujeme Záruku spokojenosti.

Čím se brýle poškrábou a jak je možné se tomu vyvarovat?

Jak jste se již dozvěděli, škrábance lze z brýlí odstranit pouze ve výjimečných případech. Můžete však učinit maximum pro to, abyste si dioptrické brýle nepoškrábali.  Většina poškození na čočkách vzniká nevhodným uložením, manipulací či čištěním,  kdy se na povrch čočky dostanou malé částečky, které ji poškodí.  Především plastové čočky, které jsou oproti ostatním čočkám o trochu měkčí, mají se snáze poškábou.  Zde jsou tipy, jak můžete poškrábání  brýlí zabránit.

Poškrábání brýlí: lépe se mu vyvarovat než ho odstraňovat

Poškrábání brýlí: lépe se mu vyvarovat než ho odstraňovat

Je mnoho věcí, které můžete udělat, abyste zabránili  poškrábání vašich brýlí. Zde jsou některé příklady:

  • Tvrzení jako povrchová úprava: Mnoho zákazníků dáva přednost plastovým čočkách před skleněnými, protože jsou lehčí. Nevýhodou plastových čoček je, že jsou daleko měkči, než sklo, a proto i citlivější na poškrábání.   V takovém případě je dobré zvolit čočky s tvrzením,  díky této povrchové úpravě je plast odolnější a brýle se tak snadno nepoškrábou.  Hydrofobní povrchové úpravy zase zajišťují, že se brýlové čočky snáze čistí, a tím se spíše vyvarujete rýh, které mohou vzniknout při čištění brýlí.

  • Správné uložení brýlí: pokud brýle právě nenosíte, měli byste je mít bezpečně uložené.  Brýle pokládejte vždy čočkami nahoru, nikdy ne opačně.  Brýle dávejte do pouzdra, pokud je nebudete delší dobu nosit nebo např. na cestách.  Dbejte na to, aby bylo pouzdro na brýle dostatečně velké, měkce vypolstrované a pevné, aby byly brýle dostatečně chráněny. Tak můžete zabránit poškrábání a dalšímu poškození brýlí.

  • Manipulace - škrábance na brýlích mohou vznikat také při nošení.  Pokud jsou vám brýle příliš volné, mohou při určitém pohybu z nosu sklouznout a spadnout. V takovém případě byste si měli znovu nechat brýle upravit dle tvaru vaší hlavy. Pokud se hodně pohybujete a brýle často odkládáte a nasazujete, může pomoci i řetízek na brýle. Při jeho používání musíte však dbát na to, aby se řetízek nedotýkal čoček brýlí. V opačném případě se brýle mohou poškrábat.

  • Správné čištění: většina škrábanců na brýlích je důsledkem chybného resp. nedostatečného čištění. Nečistoty jako jsou prach, mastnota apod. je třeba pravidelně odstraňovat, protože ty mohou na povrchu čoček ulpívat a následně je poškrábat. Většinou stačí vyčistit brýle vlažnou vodou s trochou jemného mycího prostředku. Nepoužívejte agresivní mycí prostředky a osušení a vyleštění používejte výhradně čisté hadříky na čištění brýlí resp. utěrky z mikrovlákna. Obzvláště šetrně je možné čistit brýle v zařízení na čištění ultrazvukem. Zde se dozvíte více, jak můžete vaše Správné čistění brýlí. V ideálním případě pak nebudete muset z brýlí odstraňovat žádné škrábance, protože ty vůbec nevzniknou.

Jednoduchá poškození, jako jsou uvolněné stranice nebo sedýlka, či ohnuté obruby umějí naši optici zpravidla rychle napravit. Ve Fielmann je mnoho menších oprav brýlí zdarma a provádíme je přímo na pobočkách. Rádi vám pomůžeme nejen s poškozenými čočkami, ale také v případě poškrabání obrub, ty lze -oproti poškrábaným čočkám -  zpravidla jednoduše opravit.