Čištění brýlí: Jak správně a šetrně čistit brýle?

Pouze pokud budete brýle pravidelně čistit, budete přes ně dobře vidět. Pokud budete vaše brýle správně čistit, zamezíte jejich poškození a poškrabání, a tím prodloužíte jejich životnost. Čištění brýlí je jednoduché - musíte však vědět, jak na to. V tomto průvodci vám ukážeme, jak se správně čistí obruby a jak brýlové čočky ze skla nebo plastu.

Rychlé vyčištění brýlí při běžném nošení.

Pokud si chcete brýle rychle vyčistit,  často se v těchto případech používají papírové kapesníčky nebo části oděvů. Čištění brýlí těmito materiály může na čočkách způsobit mikro škrábance, to se týká především čoček z měkkých plastů. Ty pak neposkytují nezbytnou ochranu. Důsledekem je, že nečistoty zůstávají na čočkách, roztírají se a vzniknou tak mikro-škrábance. Za nějakou dobu je přes čočky hůře vidět a může dojít k poškození povrchových úprav, jako je například antireflexní vrstva.

Pokud tedy spěcháte nebo jste na cestách, používejte na čištění brýlí nejlépe speciální hadřík na čištění brýlí např. z mikrovlákna. Přeloženým hadříkem nejprve odstraňte hrubé nečistoty, poté si hadřík vložte mezi palec a ukazováček a jemně jím otřete čočky brýlí.

Na cesty jsou praktické také samostatně balené jednorázové ubrousky, které jsou již napuštěny čisticím roztokem. Při jejich nákupu dbejte na to, aby ubrousky neobsahovaly žádné agresivní prostředky nebo alkohol. Agresivní čisticí prostředky či aromatické látky mohou při čištění brýlových čoček (především těch z plastu) poškodit jejich povrchovou úpravu, jakou je například filtr modrého světla.

Správné čištění brýlí: Jak čistit brýlové čočky šetrným způsobem?

Pokud si chcete brýle správně vyčistit, obvykle stačí pouze voda a čisticí prostředek - jinak je tomu pouze v případech, pokud dáváte přednost čištění brýlí pomocí ultrazvuku. Při manulním čištění postupujte takto

  1. Nejprve omyjte hrubé nečistoty pod tekoucí vlažnou vodou.

  2. Naneste na brýlovou čočku nejprve kapku mycího prostředku nebo ho předem pomocí prstů napěňte.

  3. Špičky prstů lehce přejíždějte přes čočku a jemně ji tak očistěte.

  4. Při čištění brýlí nezapomínejte na obruby - a to především v místech, kde přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou, jako v oblasti nosu nebo stranic.

  5. Brýle řádně omyjte.

  6. Poté čočky a obruby řádně pomocí hadříky z mikrovláknaosušte.