Čištění brýlí: Jak správně a šetrně čistit brýle?

Pouze pokud budete brýle pravidelně čistit, budete přes ně dobře vidět. Pokud budete vaše brýle správně čistit, zamezíte jejich poškození a poškrabání, a tím prodloužíte jejich životnost. Čištění brýlí je jednoduché - musíte však vědět, jak na to. V tomto průvodci vám ukážeme, jak se správně čistí obruby a jak brýlové čočky ze skla nebo plastu.

Rychlé vyčištění brýlí při běžném nošení.

Pokud si chcete brýle rychle vyčistit,  často se v těchto případech používají papírové kapesníčky nebo části oděvů. Čištění brýlí těmito materiály může na čočkách způsobit mikro škrábance, to se týká především čoček z měkkých plastů. Ty pak neposkytují nezbytnou ochranu. Důsledekem je, že nečistoty zůstávají na čočkách, roztírají se a vzniknou tak mikro-škrábance. Za nějakou dobu je přes čočky hůře vidět a může dojít k poškození povrchových úprav, jako je například antireflexní vrstva.

Pokud tedy spěcháte nebo jste na cestách, používejte na čištění brýlí nejlépe speciální hadřík na čištění brýlí např. z mikrovlákna. Přeloženým hadříkem nejprve odstraňte hrubé nečistoty, poté si hadřík vložte mezi palec a ukazováček a jemně jím otřete čočky brýlí.

Na cesty jsou praktické také samostatně balené jednorázové ubrousky, které jsou již napuštěny čisticím roztokem. Při jejich nákupu dbejte na to, aby ubrousky neobsahovaly žádné agresivní prostředky nebo alkohol. Agresivní čisticí prostředky či aromatické látky mohou při čištění brýlových čoček (především těch z plastu) poškodit jejich povrchovou úpravu, jakou je například filtr modrého světla.

Správné čištění brýlí: Jak čistit brýlové čočky šetrným způsobem?

Pokud si chcete brýle správně vyčistit, obvykle stačí pouze voda a čisticí prostředek - jinak je tomu pouze v případech, pokud dáváte přednost čištění brýlí pomocí ultrazvuku. Při manulním čištění postupujte takto

  1. Nejprve omyjte hrubé nečistoty pod tekoucí vlažnou vodou.

  2. Naneste na brýlovou čočku nejprve kapku mycího prostředku nebo ho předem pomocí prstů napěňte.

  3. Špičky prstů lehce přejíždějte přes čočku a jemně ji tak očistěte.

  4. Při čištění brýlí nezapomínejte na obruby - a to především v místech, kde přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou, jako v oblasti nosu nebo stranic.

  5. Brýle řádně omyjte.

  6. Poté čočky a obruby řádně pomocí hadříky z mikrovláknaosušte.

Správné čištění brýlí je tedy docela jednoduché. Chcete-li dosáhnout správného výsledku, je třeba dbát ještě na následující:

Ověřená kvalita u společnosti Fielmann

Tříletá záruka

Společnost Fielmann si stanovila ty nejvyšší kvalitativní standardy. Společnost Fielmann prověřuje detailně veškeré nabízené brýle. Za nejvyšší kvalitu našich produktů ručíme poskytováním Tříleté záruky.

Čištění brýlí ultrazvukem - zde naleznete postup!

Čištění brýlí ultrazvukem je maximálně pohodlné a šetrné. Pomocí ultrazvukové čističky lze čistit také další citlivé předměty, jako jsou lupy, hodinky či šperky.

Před čištěním brýlí ultrazvukem naplňte do zařízení čisticí kapalinu a vložte brýle. Poté nastavte odpovídající dobu čištění a zařízení zapněte. V zařízení se vytvářejí ultrazvukové vlny, kterými se na povrchu brýlí vytvářejí malinké bublinky vakua. Ty následně implodují a uvolní tak ulpělé nečistoty. Díky tomu, že jsou celé brýle ponořeny do kapaliny,  lze vyčistit i těžko přístupná místa.

Před nákupem zařízení na čištění ultrazvukem se ujistěte, že jsou vaše brýle na toto čištění vhodné. Některé brýle z plastu se například na čištění pomocí ultrazvuku nehodí. Pokud si nechcete kupovat vlastní přístroj, stavte se v některé pobočce Fielmannm  čištění brýlí ultrazvukem je u nás bezplatné.

Při čištění brýlí byste se měli vyvarovat těchto 7 chyb

Čištění brýlí je zcela jednoduchý proces, přesto však panuje v této oblasti určitá nejistota - a možná právě kvůli ní se sem často vloudí nějaká chybička. Abyste se těchto chyb vyvarovali, shrnuli jsme  pro vás nejdůležitější kroky takto::

  1. Nevhodné "hadříky": Nepoužívejte při čištění žádné kosmetické či papírové kapesníčky, části šatů ani jiné materiály z buničiny či hrubé vlny, neboť ty mohou poškodit brýlové čočky. Používejte pouze hadříky z mikrovlákna nebo čisticí hadříky Antifog. Těmi můžete brýle správně a dobře vyčistit a šetříte zároveň i brýlové čočky.

  2. Agresivní čisticí prostředky: Tyto prostředky, jinak účinné na různé nečistoty v domácnosti, se rozhodně nehodí na čištění brýlí, protože mohou, kromě jiného, poškodit povrch brýlových čoček. V běžných případech stačí na správné čištění brýlí jemný běžný saponát ( bez zvlhčujících složek).  Rovněž spreje na čištění brýlí či čisticí ubrousky pomohou brýle správně vyčistit, nesmějí však obsahovat žádné agresivní složky.

  3. Příliš horká voda: Teplou vodou se brýle samozřejmě čistí snáze než studdenou vodou,  pokud mají vaše brýlové čočky ochrannou vrstvou, nepoužívejte příliš horkou vodu. Horká voda tyto vrstvy narušuje.

  4. Chybné držení či příliš velký tlak: Nezáleží na tom, zda čistíte kovové či plastové brýle - přidržujte je vždy za obruby (například za střed obrub) a ne za čočky nebo za stranic,  jinak by se brýle mohly poškodit. V případě bezobrubových brýlí přidržujte čočku, kterou chcete vyčistit, opatrně za její okraj. Při čištění brýlí nevytvářejte příliš silný tlak. V opačném případě může při čištění dojít k poškrabání brýlí nebo se čočka může vylomit.

  5. Čištění brýlí v myčce na nádobí: i pokud je možné v myčce na nádobí mýt běžné sklenice, to samé rozhodně neplatí pro brýlové čočky. Vysoké teploty a agresivní čisticí prostředky včetně soli pomohou poškodit čočky opatřené ochrannou vrstvou. Kromě případů čištění ultrazvukem je čištění čoček manuální prací.

  6. Odlupování zatvrdlých nečistot: Pokud dojde, například při malován,í k zatvrdnutí barvy na čočkách brýlí, pokouší se mnoho lidí barvu zeškrábat,  to ale situaci jen zhorší. Pokud nedokážete vlastními silami pomocí namočením brýlí nečistoty odstranit, vyhledejte optiku, ve které vám brýle profesionálním způsobem vyčistí.

  7. Oprava poškrabání vlastními silami: Pokud jsou brýle, například z důvodu chybného čištění, poškrabány, tak se mnozí zákazníci pokoušejí sami škrábance vyleštit. Ve většině případů to však není možné. Raději se s poškrabanými brýlovými čočkami obraťte na profesionály. Specialisté společnosti Fielmann vám rádi poradí.

Poradenství přímo na pobočce

Rezervujte si termín nyní

Sjednejte si schůzku - naši optometristé vám rádi poradí.

Wie lässt sich ein allzu häufiges Reinigen der Brille vermeiden?

Jak je možné vyhnout se příliš častému čištění brýlí?

Ušpinit si občas brýle je zcela normální, tudíž není možné se čištění brýlí zcela vyhnout. Je tu však jedna věc, kterou musíte učinit, abyste nemuseli brýle neustále čistit:

  • Správně je skladovat, pokud brýle nepoužíváte, nenechávejte je volně ležet, ale uložte je do vhodného pouzdra na brýle . Tak je chráníte nejen před poškozením, ale také před prachem a nečistotami.

  • Speciální povrchová úprav -  kromě povrchové úpravy zvyšující komfort vidění, existují i tzv. hydrofobní vrstvy. Ty často odpuzují vodu, olej a nečistoty a zajišťují, že na čočkách zůstává méně nečistot. Brýlové čočky se v těchto případech také snáze čistí.

  • Sedí vám brýle správně? Při nošení je běžné, že se na brýle dostanou nečistoty, pot a mastnota. Pokud se však brýle po vyčištění znovu rychle znečistí, je možné, že se při nošení nacházejí příliš blízko vašeho obličeje. Nechte si proto u profesionálů zkontrolovat, zda brýle opravdu správně sedí.

V optice Fielmann je pro vás tato kontrola brýlí obvykle zdarma. Naši opticí vás rádi přivítají v nějteré z poboček ve vaší blízkosti a při této příležitosti vám také ukáží, jak se brýle správně čistí a jaké prostředky jsou na to nejlepší.