• můj účet
  Najděte pobočku a zarezervujte si
  schůzku

  Jak správně nasadit kontaktní čočky ‒ podrobný návod krok za krokem

  Nezáleží na tom, zda při sportu, ve volném čase nebo při výkonu povolání, kontaktní čočky jsou v mnoha oblastech života ideální alternativou či doplněním brýlí. Pokud nasadíte kontaktních čoček správně, získáte nejen vyšší komfort než v případě brýlí, ale také přirozený vzhled a volné zorné pole. Pomocí vhodného typu kontaktních čoček lze korigovat téměř všechny druhy očních vad. 

  Mnozí zákazníci mají při nasazování kontaktních čoček obavy, zda si čočky nasadili správně, nebo mají strach z pocitu cizího tělesa v oku či z podráždění oka. S trochou cviku a při dodržování několika rad se nasazování kontaktních čoček stane pouhou rutinou. 

  Proto vám v tomto článku nabízíme praktický návod, díky kterému vám půjde nasazování kontaktních čoček zcela snadno. Kromě toho se dozvíte další důležité informace týkající se nasazování a nošení konktaktních čoček. 

  Nasazování kontaktních čoček krok za krokem

  V následujícím návodu vás seznámíme s tím, jak se správně nasazují jak tvrdé, tak i měkké kontaktní čočky. Pro začátečníky, kteří si s nasazování nejsou jistí, doporučujeme si také prohlédnout názorné video na konci tohoto článku.

  [Translate to cs-CZ:] Schritt 1: Frau trocknet sich Hände nach gründlicher Reinigung

  1. Naše oči jsou velice citlivý orgán, a proto je hygiena při zacházení s kontaktními čočkami velice důležitá. Před každým nasazováním kontaktních čoček si proto řádně omyjte ruce a osušte je čistým ručníkem. Dbejte na to, aby vám na prstech nezůstaly žádné chloupky. 

  [Translate to cs-CZ:] Schritt 2: Frau legt sich Kontaktlinse auf Fingerkuppe des Zeigefingers, kontrolliert ob sich Ränder der Kontaktlinse nach innen wölben, wie bei einer Schüssel.

  2. Vyjměte kontaktní čočku bříškem prstu ukazováčku z nádobky. Dbejte na to, abyste ji nehtem nepoškrábali. Pro správné nasazení kontaktní čočky zkontrolujte, zda se její okraje přehýbají směrem dovnitř jako u misky. Pokud tomu tak není, tak čočku před nasazením obraťte na druhou stranu. Pokud vám připadá těžké vyjmout resp. nasazovat kontaktní čočku prstem, můžete vyzkoušet pomůcku pro nasazování. Tato pinzeta je však vhodn pouze pro nasazování tvrdých resp. tvarově stabilních kontaktních čoček. 

  [Translate to cs-CZ:] Schritt 3: Frau setzt sich Kontaktlinse vor Spiegel ein. 

  3. Kontaktní čočky se nejlépe nasazují před zrcadlem. Abyste nezaměnili dioptrie, měli byste začínat vždy stejným okem. Přibližte ukazováčkem čočku k oku, prostředníčkem stejné ruky stáhněte spodní víčko směrem dolů a druhou rukou vytáhněte horní víčko směrem nahoru.  

  [Translate to cs-CZ:] Schritt 4: Frau hat die Kontaktlinse erfolgreich in das erste Auge eingesetzt.

  4. Nyní čočku opatrně vložte do středu oka. Po nasazení kontaktní čočky se opatrně podívejte doprava a doleva, aby se čočka správně usadila. Několikrát mrkněte, abyste měli jistotu, že čočka správně sedí.

  [Translate to cs-CZ:] Schritt 5: Frau nimmt die 2. Kontaktlinse aus der Verpackung.

  5. Tyto kroky opakujte i při nasazování druhé kontaktní čočky. Jak čočky z očí vyjmout se dozvíte zde návod na vyndavání kontaktních čoček.

  Nasazování kontaktních čoček - rady pro zvláštní situace

  Abyste mohli každý den využívat veškeré výhody kontaktních čoček, získáte zde další užitečné informace a rady týkající se nasazování čoček za neobvyklých podmínek.

  Nasazování kontaktních čoček na cestách

  Na dovolené či na služební cestě může být nasazování kontaktních čoček skutečnou výzvou. Se správnou přípravou se vám podaří vhodná péče a čištění i na cestách:

  • Pokud používáte během všedních dnů čtrnáctidenní nebo měsíční čočky, opatřete si na vaši cestu jednodenní čočky. Tak máte zaručenu tu nejvyšší možnou hygienu, protože si můžete každý den nasazovat nové kontaktní čočky. V našich radách k tomuto tématu se můžete dočíst, jak správně likvidovat kontaktní čočky.
  • Používejte takové balení roztoku na kontaktní čočky, aby se vám pohodlně převážel na cestách a dodržujte příp. předpisy pro cesty letadlem. 
  • Mějte ve svém příručním zavazadle vždy malou lahvičku s očními kapkami resp. s roztokem na následné smáčení, abyste případně mohli ošetřit suché či podrážděné oči. 
  • I pokud nosíte kontaktní čočky s ochranou proti UV záření, v případě intenzivního slunečního záření je třeba oči i tak chránit sluneční brýle se silným UV filtrem.

  Používání kontaktních čoček v práci

  I pokud jste nasadili vaše kontaktní čočky správně, mohou se vaše oči při dlouhé práci u počítače unavit nebo vysušit. Neostré vidění může být rovněž následkem dlouhého času stráveného před monitorem. Zde jsou některé tipy, jak můžete těmto dopadům předcházet:

  • Každých 20 minut si udělejte malou přestávku, aby si vaše oči odpočinuly. 
  • Používejte kontaktní čočky, které pomáhají předcházet pocitu suchého oka. 
  • Pro zajištění dodatečné vlhkosti pro vaše oči, používejte alternativně nebo jako doplnění roztoky na zvhlčování.
  • Zajistěte optimální podmínky z hlediska ergonomie a světla. 
  • Pijte dostatek vody či čaje, aby mělo vaše tělo dostatek tekutin.
  Kontaktlinsen-Marken bei Fielmann

  Make-up a kontaktní čočky - takto to funguje

  Ptáte se, jak mohou co nejlépe koexistovat čočky a make up? Při nasazování a nošení kontaktních čoček dodržujte tato pravidla:

  • Kontaktní čočky si nasaďte před nanášením make-upu, čímž zabráníte případnému znečištění čoček a při líčení vždy dobře uvidíte na to, co právě děláte. 
  • Používejte pouze produkty vhodné pro nositele kontaktních čoček a nenanášejte na oči oční linky apod., protože ty mohou kontaktní čočky zašpinit a způsobit tak rozostřené vidění. 
  • Před odličováním čočky vyjměte. Při odstraňování make-upu používejte raději jemné, přírodní či hypoalergenní produkty. 
  • Dbejte na řádnou péči o kontaktní čočky tak, aby byly odstraněny všechny případné zbytky make-upu.

  FAQ: často kladené dotazy týkající se nasazování kontaktních čoček

  Co musím udělat před nasazením kontaktních čoček?

  Před nasazením čoček je nejdůležitější hygiena rukou, aby se do oka nedostala infekce. Ruce si proto řádně umyjte mýdlem a poté si je pečlivě vysušte ručníkem.

  Co se stane, pokud si kontaktní čočky nenasadíte správně?

  Pokud máte po nasazení kontaktní čočky divný pocit v oku, je možné, že jste si čočku na oko nasadili špatnou stranou.  Není žádný důvod k panice, čočku z oka vyjměte, vyčistěte ji a začněte s nasazováním znovu. Dejte čočku na ukazováček a zkontrolujte, zda jsou okraje čočky lehce prohnuté směrem dovnitř, tedy zda mají tvar misky. Pokud tomu tak je, tak můžete čočku znovu nasadit, pokud ne, otočte čočku naruby.

  Co dělat, pokud se vám nedaří čočku nasadit?

  Nasazování kontaktních čoček vyžaduje trochu cviku. Mírný pocit cizího tělesa v oku je během zvykání normální. Pokud se vám nepodaří nasadit správně kontaktní čočku hned napoprvé, udělejte si malou přestávku. Znovu si omyjte ruce a zkuste to znovu.

  Jaké kontaktní čočky si mám vybrat? Zeptejte se u společnosti Fielmann

  Nabídka kontaktních čoček je opravdu široká. Pokud si nejste jisti, jaké jsou pro vás ty nejvhodnější, nechte si ohledně vhodného nákupu poradit u našich expertů Fielmann.  

  Náš sortiment zahrnuje velký výběr kvalitních čoček známých značek, ale i značku  Atrea -  kontaktní čočky, které naleznete výhradně jen u společnosti Fielmann -  vše samozřejmě vždy za výhodné ceny a se zárukou vrácení peněz.  v nejbližší pobočce společnosti Fielmann. Nebo si vaše Kontaktní čočky koupit snadno online objednejte u společnosti Fielmann. Sjednejte si konzultační schůzku v nejbližší pobočce společnosti Fielmann, nebo si vaše kontaktní čočky kupte snadno online přímo zde. 

  Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka