Vyjmutí kontaktních čoček snadno a bezpečně
Kontaktní čočky nabízejí větší volnost pohybu, ostřejší vidění a obvykle i přesnější korekci refrakčních vad než brýle. Mnoho lidí má však obavy z manipulace s nimi, například z nasazování nebo vyndávání kontaktních čoček.
Nasazování kontaktních čoček i vyndávání kontaktních čoček vyžaduje znalost správných postupů a trochu cviku. Postupem času nositelé čoček už nemívají problém dotýkat se oka, i když se jim nasazování kontaktních čoček ne vždy snadno daří.
V tomto článku najdete návod i odkaz na video, jak krok za krokem vyndat měkké nebo tvrdé kontaktní čočky, aby to i pro vás bylo snadné. Nabídneme vám také tipy na čištění a péči o ně.
Mimochodem, obavy, že by kontaktní čočky mohly sklouznout za oko nebo se zaseknout, jsou zcela neopodstatněné, protože to není anatomicky možné.
Jak vyjmout měkké kontaktní čočky – krok za krokem
Měkké kontaktní čočky jsou pružné a absorbují velké množství vlhkosti, díky tomu se mohou dokonale přizpůsobí oku a při nošení je téměř necítíte. Zejména sportovci a aktivní lidé si měkké čočky oblíbili, protože si na ně snadno zvyknou, a také proto, že poskytují vyšší komfort nošení.
Hlavní výhodou jednodenních čoček je zajištění maximální hygieny při nošení. Na konci dne můžete tento typ jednoduše vyhodit a druhý den ráno sáhnout po nových čočkách. V tomto průvodci vás krok za krokem seznámíme s tím, jak snadno vyjmout měkké kontaktní čočky.
-
Při manipulaci s kontaktními čočkami vždy dbejte na řádnou hygienu rukou, aby se vám do očí nedostaly nečistoty nebo infekce. Před vyjmutím kontaktních čoček si důkladně umyjte ruce a osušte si je čistým ručníkem. Ujistěte se, že na rukou nemáte chloupky nebo jiné nečistoty, které by se vám mohly dostat do očí.
-
Chcete-li si vyjmout kontaktní čočku, nejprve si prostředníčkem stáhněte dolní víčko a podívejte se směrem nahoru.
-
Současně druhou rukou přidržte horní víčko, nebo jej mírně vytáhněte směrem nahoru.
-
Ukazováčkem opatrně posuňte kontaktní čočku dolů k bílé části oka. Dívejte se přitom stále nahoru.
-
Stiskněte obě strany čočky k sobě palcem a ukazováčkem.
-
Vyjměte kontaktní čočku z oka a položte si ji na špičku prstu.
-
Pokud chcete kontaktní čočku nadále používat, důkladně ji očistěte, a poté ji vložte do pouzdra. Jednodenní čočky jsou určené k jednorázovému použití, proto je po použití vyhoďte do směsného odpadu.
-
Pro vyjmutí druhé kontaktní čočky postupujte stejně jako u té první. Odličujte se až po vyjmutí obou kontaktních čoček, tak zůstanou čočky čisté a nedostanou se na ně zbytky mejkapu.
Návod: Jak vyjmout tvrdé kontaktní čočky
Tvrdé, pevné kontaktní čočky jsou na rozdíl od měkkých tvarově stálé a obvykle vyžadují trochu více času, než si na ně oči zvyknou. Jsou také menší než měkké kontaktní čočky a jakoby plavou na slzném filmu. Zda jsou pro vás tvrdé kontaktní čočky vhodné, závisí mimo jiné na individuálním slzném filmu, celkovém stavu očí a stávající refrakční vadě.
Hlavní výhodou těchto čoček je jejich vynikající propustnosti kyslíku, což oceníte zejména v případě, že je chcete nosit trvale. Další výhodou je, že tvrdé čočky poskytují vynikající kvalitu vidění.
Pokud chcete vědět, jaký typ kontaktních čoček je pro vás vhodný, požádejte o radu specialitu společnosti Fielmann. Zde si můžete sjednat schůzku v nejbližší pobočce společnosti Fielmann.
V následujícím návodu vás seznámíme s tím, že vyjmutí tvrdých kontaktních čoček se od vyjmutí měkkých čoček liší v několika ohledech:
-
Pečlivě si umyjte ruce a poté je dobře osušte. Ujistěte se, že na prstech nemáte žádné chloupky apod.
-
Držte hlavu nad rovným povrchem, například nad dlaní, aby kontaktní čočka při vyndávání nespadla na zem.
-
Ukazováčkem lehce zatlačte na koutek oka, ze kterého chcete kontaktní čočku vyjmout a pomalu ji vytlačte ven.
-
Pokračujte v držení víčka a umístěte ruku tak, abyste mohli zachytit čočku, která vypadne.
-
Po vyjmutí kontaktní čočky ji vložte do speciálního pouzdra. Nakonec kontaktní čočky vydezinfikujte vhodným prostředkem na péči o tvrdé kontaktní čočky.
-
Tento postup opakujte i s kontaktní čočkou z druhého oka.
Můžete také použít tzv. aplikátor kontaktních čoček. Tato hygienická pomůcka usnadňuje nasazování a vyndávání tvrdých kontaktních čoček.
Po vyjmutí kontaktní čočky správně očistěte
Pokud nepoužíváte jednodenní čočky, ale týdenní, měsíční nebo roční čočky, hraje hygiena a péče důležitou roli. Hygiena a správná péče o čočky určují, jak dlouho budete moci čočky používat a bez problémů nosit. Pro dosažení optimální snášenlivosti je nutné denně odstraňovat usazeniny proteinů a bakterií i další zbytky z povrchu kontaktních čoček.
Pravidelná péče však nezahrnuje pouze čištění čoček, ale také dezinfekci a následnou neutralizaci peroxidu vodíku obsaženého v čisticích prostředcích. Můžete také používat speciální přípravky, které zajistí, že vaše kontaktní čočky budou do oka uvolňovat více vlhkosti. Jak přesně při tom všem postupovat, se dozvíte v našem průvodci na téma čištění kontaktních čoček.
FAQ: často kladené dotazy týkající se vyndávání kontaktních čoček
V závislosti na typu a materiálu mohou být různé důvody, proč nelze kontaktní čočky ihned vyjmout.
V případě měkkých kontaktních čoček je možné, že jsou málo vlhké, a proto je nelze z rohovky snadno vyjmout. V takovém případě může pomoci masírování víčka nebo si nakapat několika kapek speciálního hydratačního roztoku do oka před dalším pokusem.
V případě tvrdých kontaktních čoček se může stát, že nejsou umístěny uprostřed rohovky. Pokud k tomu dojde, není někdy možné kontaktní čočku jednoduše vyjmout. Opatrně přesuňte čočku zpět do správné polohy, bez masáže očního víčka, protože tou byste si mohli způsobit vnitřní oděrky. Poté zkuste kontaktní čočku znovu vyjmout.
Při vyndávání kontaktních čoček rukou vždy používejte špičku prstu, nikdy ne nehet, protože ten může poškodit rohovku i kontaktní čočku. Při nasazování a vyjímání kontaktních čoček však můžete použít i vhodnou pomůcku pro nasazování.
Nejběžnější metodou je použití tzv. aplikátoru kontaktních čoček. Ten je vyroben ze silikonu a je vhodný pro nasazování a vyndávání tvarově stálých kontaktních čoček. Aplikátor zabrání sklouznutí čočky, a tak dotyku oka prstem nebo nehtem.
Abyste se vyhnuli očním infekcím a dalším nepříjemnostem, měli byste si kontaktní čočky před spaním vyndat. Pokud však s čočkami přece jen usnete, nemusíte se obávat, po probuzení čočky vyjměte, důkladně je vyčistěte a vložte je do pouzdra spolu s vhodným roztokem.
Mimochodem, existují také kontaktní čočky určené k dlouhodobému nošení, ty můžete nosit nepřetržitě, tj. i v noci, po určitou dobu (například až 30 dní).
Potřebujete pomoci s vyndáváním kontaktních čoček? Fielmann vám pomůže!
S trochou cviku bude nasazování a vyndávání kontaktních čoček snadné. Přesto je často jednodušší, zejména na začátku, nechat si jednotlivé kroky ukázat odborníkem přímo na místě. Naši odborníci společnosti Fielmann vám nejen pomohou vybrat vhodné produkty, ale také vám rádi vysvětlí, jak kontaktní čočky bezpečně nasazovat a vyndávat. Dohodněte si termín jednoduše online v jedné z našich poboček společnosti Fielmann.