
Je možné plavání s kontaktními čočkami?
V létě se často chceme osvěžit v moři, jezeře nebo na veřejném koupališti. Pokud však máte zhoršený zrak, není jednoduché zajistit, abyste i při koupání viděli ostře. Brýle máte během okamžiku mokré a také se často zamlžují. Pokud se však rozhodnete plavat bez dioptrických brýlí, zvyšuje se riziko, že včas nerozpoznáte nebezpečnou situaci a můžete se zranit. Kontaktní čočky jsou ideálním řešením. Je ale skutečně možné s kontaktními čočkami plavat? V tomto článku vám přesně vysvětlíme, na co si máte dát pozor a jaká rizika zde existují.
Obsah:
Smí se s kontaktními čočkami opravdu plavat?
Plavání s tvrdými kontaktními čočkami
Plavání s měkkými kontaktními čočkami
Rizika spojená s plaváním s kontaktními čočkami
Plavání s kontaktními čočkami v různých druzích vod
Hygiena při plavání s kontaktními čočkami
Alternativy ke kontaktním čočkám při plavání
Závěr: Plavání s kontaktními čočkami je možné, ale jsou s tím spojena určitá rizika.
Přehled
V létě si mnoho z nás užívá osvěžení ve vodě, a díky kontaktním čočkám si můžete zachovat ostrý zrak i při plavání.
Používání kontaktních čoček při plavání sebou však nese určitá rizika.
Pokud se do oka dostanou mikroorganismy jako např. viry či bakterie či jiná cizí tělesa, mohou uvíznout pod kontaktními čočkami a následně způsobit různé infekce či poranění.
Pokud tedy půjdete plavat s kontaktními čočkami, měli byste použít plavecké brýle, aby se vám voda nedostala do očí. Navíc díky plaveckým brýlím máte jistotu, že kontaktní čočky ve vodě neztratíte.
Možnou alternativou jsou i dioptrické plavecké brýle.
Při plavání s kontaktními čočkami vždy dbejte na zvýšenou hygienu a čistotu, a to především po vykoupání - kontaktní čočky je třeba obzvláště pečlivě vyčistit.
Smí se s kontaktními čočkami opravdu plavat?
Kontaktní čočky velmi oblíbené. Představují totiž pohodlnou alternativu k dioptrickým brýlím a jsou tedy populární především u plavců. Zatímco brýle se rychle namočí a zamlží, a poté přes ně není vidět - kontaktní čočky lze používat zcela bez omezení.
Přesto však doporučujeme používat do vody kontaktní čočky, které jinam nepoužíváte. Na kontaktních čočkách se mohou usazovat cizí látky (chlor, bakterie, vápník a různé další nečistoty) a způsobovat podráždění očí. Cenově dostupnou variantou jsou jednodenní kontaktní čočky, které můžete po koupání či plavání jednoduše vyhodit.
Na plavání však nejsou vhodné všechny druhy kontaktních čoček. Než skočíte do vody, měli byste znát a zvážit všechna rizika, která jsou s tím spojena. Kromě zvýšeného rizika zanesení infekce, existuje také nebezpečí, že se kontaktní čočky z oka vyplaví a ztratí. Riziko infekce je však možné podstatně snížit dodržováním jednoduchých pravidel hygieny
Při plavání s kontaktními čočkami zpravidla k žádné infekci nedojde, nelze to však zcela vyloučit. Proto doporučujeme při plavání používat jednodenní kontaktní čočky a plavecké brýle; pokud to není možné, tak doporučujeme provést řádné vyčištění čoček ihned po plavání.
Plavání s tvrdými kontaktními čočkami
Tvrdé kontaktní čočky je možné nosit i při plavání - je však důležité použít zároveň plavecké brýle, abyste čočky neztratili. Na kontaktních čočkách se mohou usazovat cizí látky (chlor, bakterie, vápník a různé další nečistoty) a způsobovat podráždění očí. Aby se případné usazeniny z čoček odstranily a tím se minimalizovalo riziko případné infekce, je třeba kontaktní čočky bezprostředně plavání řádně vyčistit.
Plavání s měkkými kontaktními čočkami
Měkké kontaktní čočky jsou na plavání vhodnější. Na kontaktních čočkách se mohou usazovat cizí látky (chlor, bakterie, vápník a různé další nečistoty) a způsobovat podráždění očí. Po plavání si nasaďte nové kontaktn čočky, použité čočky řádně vydesinfikujte. Jednodenní kontaktní čočky jsou na plavání optimální volbou.
Rizika spojená s plaváním s kontaktními čočkami
Používání kontaktních čoček při plavání je velice časté - mnoho nositelů čoček se jich totiž nechce vzdát ani ve vodě. Používání kontaktních čoček je velice praktické, ale plavání s kontaktními čočkami přináší četná a často podceňovaná rizika pro zdraví očí. Problémy může způsobit především kontakt s vodou - ať už v moři, jezeře nebo v plaveckém bazénu. Voda totiž může obsahovat nejen různé choroboplodné zárodky a cizí látky, ale může ovlivnit také chování čočky přímo v oku.
V dalších kapitolách vám představíme různá rizika, která jsou s plaváním s kontaktními čočkami spojena - od infekcí způsebných mikroorganismy, přes podráždění různými cizími tělesy až po vypadnutí čočky. A řekneme vám také, jak se jako nositel kontaktních čoček můžete co nejlépe chránit.
Onemocnění způsobonené mikroorganismem akantaméba
Jedním z nejvážnějších rizik spojených s nošením kontaktních čoček ve vodě je mikroorganismus akantaméba. Jedná se o prvoka, který se vyskytuje v různých prostředích: v půdě, ve vzduchu a především ve vodě, a to ve sladké, slané ale i pitné a dokonce i v chlorované vodě v plaveckých bazénech.
Infekce způsobené akantamébou jsou časté především při koupání s kontaktními čočkami. K přenosu infekce však většinou nedochází při samotném plavání, ale spíše neodborným zacházením s kontaktními čočkami - a to především kontaminací pouzdra na kontaktní čočky.
Infekce způsobené akantamébou - neboli infekce rohovky - se ze začátku mohou zaměňovat s infekcí herpes simplex, protože symptomy jsou na počátku velmi podobné. Silné bolesti jsou typické již v počátečních stádiích infekce. Akantaméba nejprve narušuje epitel rohovky a poté uvolňuje enzymy, které napadají rohovkové stroma nacházející se pod epitelem rohovky. Pro úspěšné vyléčení je velice důležitá včasná diagnóza, protože léčení tohoto onemocnění je zdlouhavé a náročné.
Mezi rizikové faktory infekce akantamébou patří:
Oplachování kontaktních čoček či pouzder na kontaktní čočky vodu z kohoutku
Vlhčení kontaktních čoček slinami
Vlastnoručně vyrobené fyziologické roztoky
Nedostatečná desinfekce prostředků na péči o čočky
Plavání s kontaktními čočkami bez vhodných plaveckých brýlí
Cizí tělesa v oku
Cizí tělesa, jako jsou různé částečky či mikroorganismy, se mohou usazovat pod kontaktními čočkami a způsobovat podráždění očí a infekce - což je obecné riziko při nošení kontaktních čoček.
Posunutí kontaktních čoček
Plavecké nebo potapěčské brýle zabrání ztrátě kontaktních čoček při plavání. Tvrdé kontaktní čočky jsou menší, a proto se mohou snáze vyplavit při kontaktu s vodou, než měkké kontaktní čočky. Díky tlaku očního víčka jsou měkké čočky v oku lépe "uchyceny".
Plavání s kontaktními čočkami v různých druzích vod
Rizika spojená s plaváním s kontaktními čočkami jsou různá, v závislosti na typu vody:
Plavecký bazén/vlastní bazén: v plaveckých a domácích bazénech je pro oči rizikový chlór, který se v nich nachází.
Moře: při plavání v moři se mezi oko a kontaktní čočku může dostat slaná voda nebo zrníčka písku, které mohou způsobovat podráždění očí. V ojedinělých případech může dojít i k menšímu poškození očí.
Jezero: v jezerech se často nachází velké množství bakterií a mikroorganismů, které mohou také způsobit různé zdravotní problémy.
Hygiena při plavání s kontaktními čočkami
Při dodržení správných hygienických opatření je plavání s kontaktními čočkami bez problémů možné - zachováte si tak zdraví vašich očí a můžete si bezstarostně užívat vodní radovánky.
Používání jednodenních čoček
Pokud chcete plavat s kontaktními čočkami, jednodenní čočky jsou tou nejlepší volbou. Nasaďte si je bezprostředně před vstupem do vody a ihned po plavání je vyhoďte. Tímto způsobem můžete výrazně snížit riziko infekcí.
Čištění a desinfekce kontaktních čoček
Pokud nemáte jednodenní čočky, měli byste dvoutýdenní čočky nebo měsíční kontaktní čočky po plavání vždy řádně vyčistit. Po manuálním vyčištění je vložte do čistícího roztoku na kontaktní čočky.
Nejlépe použijte peroxidový rotok, který nabízí ty nejlepší desinfekční vlastnosti a efektivně působí proti vodním bakteriím.
Použití plaveckých brýlí
Při plavání vždy doporučujeme použít dobře padnoucí plavecké brýle. Tím zajistíte, že se vám do oka nedostane žádná voda. Před ponořením hlavy si brýle nasaďte a zkontrolujte, zda opravdu správně sedí. A pokud k očím nepronikne voda, je plavání s kontaktními čočkami zcela bezpečné.
Použití očních kapek
Ke snížení podráždění oka po plavání používejte oční kapky.
Alternativy ke kontaktním čočkám při plavání
Jednou z možností je plavat bez brýlí i kontaktntích čoček - při plavání v moři či v jezeře to však může být nebezpečné, protože se může stát, že nerozeznáte potenciální riziko. Také plavání s dioptrickými brýlemi není optimální alternativou - pokud se brýlové čočky namočí, dochází ke zhoršení vidění. Kromě toho může chlór a další čisticí prostředky ve vodě narušit povrchovou vrstvu brýlí a trvale tak zhoršit vidění. Není možné používat dioptrické a plavecké brýle najednou - stranice dioptrických brýlí neumožňují správné nasazení plaveckých brýlí a mohou tak zapříčinit pronikání vody.
Pro ty z vás, kteří často a rádi tráví svůj čas ve vodě, jsou ideálním řešením dioptrické plavecké brýle Tento typ brýlí je vybaven elastickým páskem, který umožňuje jejich bezpečné uchycení za hlavou a zajišťuje stabilní upevnění i ve vodě s velkými vlnami. Čočky v dioptrických plaveckých brýlích lze zvolit jak pro krátkozrakost, tak i dalekozrakost.
Závěr: Plavání s kontaktními čočkami je možné, ale jsou s tím spojena určitá rizika
V zásadě platí, že plavání s kontaktními čočkami je možné, ale jsou s tím spojena určitá rizika. Pokud chcete mít jistotu a nechcete ohrozit zdraví svých očí, tak si pořiďte dioptrické plavecké brýle anebo používejte kontaktní čočky společně s plaveckými brýlemi, které zabrání kontaktu očí s vodou. Pokud plavecké brýle nemáte, tak bezprostředně po vynoření z vody kontaktní čočky vyjměte a řádně je vyčistěte nebo je zlikvidujte.
Další průvodci
Zde naleznete další ověřené informace týkající se kontaktních čoček.