
Astigmatismus (zakřivení rohovky) – základní informace
Může to znít dramaticky, ale přitom je to běžná věc! Protože naše rohovka není od přírody dokonale kulatá, má téměř každý člověk alespoň mírný astigmatismus. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jaké příznaky astigmatismus provází a jaké mohou být příčiny nerovnoměrného zakřivení rohovky.
Přehled
Astigmatismus je oční vada způsobená nepravidelným zakřivením rohovky, je to tedy cylindrická oční vada.
Nepravidelné zakřívení rohovky způsobí, že se paprsky světla v oku nelámou při dopadu na sítnici rovnoměrně, což má za důsledek neostré a zkreslené vidění.
Ve většině případů je astigmatismus dědičný a vrozený.
Někdy však může být způsoben také zjizvením, způsobeným poraněním oka, operací nebo jiným onemocněním.
Astigmatismus lze zpravidla bez problémů korigovat pomocí dioptrických brýlí či kontaktních čoček.
Co je to astigmatismus?
Kdybychom se zaměřili na význam slova, popisuje astigmatismus asymetricky neostrý obraz. Jedná se o refrakční vadu, která je poměrně běžná. Vyznačuje se asymetrií rohovky jednoho nebo obou očí.
Nerovnoměrné zakřivení rohovky vede k tomu, že se horizontálně dopadající světelné paprsky lámou jinak než vertikálně dopadající světelné paprsky a nemají tedy společné ohnisko. Místo toho vzniknou dvě ohniskové linie, které si lze představit jako dva tenké válce. Proto se astigmatismu říká také cylindrická oční vada.
To způsobuje zkreslené vidění. V závislosti na tom, zda je astigmatismus spojen s krátkozrakostí nebo s dalekozrakostí, se předměty, které se nachází blízko nebo daleko jeví rozmazaně. S astigmatismem se mohou pojit i další symptomy, jako jsou bolesti hlavy či pálení očí.
Příčiny astigmatismu
Protože bývá příroda jen zřídkakdy dokonalá, má mnoho lidí nepravidelně zakřivenou rohovku, což jim ve většině případů nezpůsobuje žádné vážnější potíže. Existují však i okolnosti, které mohou astigmatismus způsobit.
Genetické predispozice
Většina lidí se s astigmatismem již narodí. Dodnes však není známo, jak přesně geneticky podmíněný astigmatismus vzniká a jaké faktory ho ovlivňují. U této formy astigmatismu se rohovka obvykle láme výrazněji v jednom směru, svisle či vodorovně, takže dané místo lze snadno lokalizovat.
Poranění či zjizvení
Někdy mohou k deformaci rohovky vést také jizvy po úrazech nebo onemocněních. Tento jev se také označuje jako nepravidelný astigmatizmus (astigmatismus irregularis). Jizvy mohou vzniknout například po operaci oka nebo jako následek zánětu rohovky (keratitidě).
Onemocnění
Ve vzácných případech může astigmatismus způsobit také takzvaný keratokonus. Ten má za následek postupné ztenčování rohovky, která se časem vyklene směrem dopředu. Častokrát se toto oční onemocnění objeví již v mládí a během života se postupně zhoršuje.
Stárnutí
S přibývajícím věkem se může astigmatismus zhoršovat, a to především v případech, kdy byl způsoben onemocněním či poraněním oka. Věkem podmíněné změny ve struktuře struktury rohovky mají totiž negativní vliv na astigmatismus.
Nesprávné používání kontaktních čoček
Astigmatismus může být způsoben také nesprávným používáním kontaktních čoček - například pokud čočky vyvíjejí příliš velký tlak na rohovku nebo pokud dojde ke vzniku infekce v oblasti rohovky v důsledku nevhodné/nedostatečné hygieny.
Příčiny zhoršení astigmatismu
Geneticky podmíněný astigmatismus zůstává většinou po celý život stejný. Během života však může dojít ke zhoršení, které se projevuje neostrým viděním a zkreslením objektů v zorném poli. Toto zhoršení může mít různé příčiny.
Stárnutí
S přibývajícím věkem se mění struktura rohovky, takže se astigmatismus může zhoršit.
Poranění oka
Rohovku mohou ovlivnit také různé úrazy (například úder do oka) nebo operace oka. V jejich důsledku se mohou na oku vytvořit jizvy, které mohou astigmatismus zhoršit.
Onemocnění
Onemocnění oka, která deformují rohovku (jako je například keratokónus) se mohou časem zhoršovat a způsobovat tak závažnější obtíže.
Změny zrakových návyků
Příznaky astigmatismu se mohou zhoršit také častým koukáním do monitoru.
Nedostatečná korekce
Nevhodné brýle či kontaktní čočky mohou dále zhoršit zrak a přispět tak postupnému zhoršování potíží, které jsou s astigmatismem spojeny.
Astigmatismus: Kdy potřebuji brýle?
Lehkou formu astigmatismu často vůbec nevnímáme. Až při těžší formě astigmatismu vidíte vše - na blízko i na dálku - neostře a rozmazaně. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, měli byste vyhledat očního lékaře nebo optometristu.
Astigmatismus je - stejně jako krátkozrakost a dalekozrakost - oční vada, která je způsobená odchylkou ve struktuře oka. Lidé, kteří nosí brýle - tedy lidé,kteří jsou krátkozrací, dalekozrací nebo mají presbyopii - mají velice často také astigmatismus. Jinak řečeno, pokud špatně vidíme, není to způsobeno pouze lomivostí čočky a délkou oční bulvy, ale ovlivňuje to také tvar a zakřivení rohovky.
Asymetrické zakřivení rohovky je většinou vrozené. Běžný astigmatismus (astigmatismus regularis) zjistí oční lékař či optometrista při běžném měření zraku. Proces měření zraku začíná objektivním určením předběžných dioptrií pomocí autorefraktometru. Během individuálního stanovení dioptrií zkontroluje optometrista dioptrické hodnoty pomocí zkušební obruby nebo foropteru a stanoví také přesný směr nepravidelného zakřivení rohovky.
Astigmatismus je možné korigovat brýlemi i kontaktními čočkami. Pokud zaznamenáváte potíže při každodenních činnostech, jako je čtení nebo řízení vozidla, nebo pokud vidítě blízké či vzdálené předměty rozmazaně, měli byste se poradit s očním lékařem nebo optometristou. Při změně větší než 0,5 dioptrie byste měli zvážit nošení brýlí nebo kontaktních čoček.
Mimochodem: Věděli jste, že brýlové čočky, které slouží ke korekci astigmatismu existují již více než 170 let? Byly vynalezeny již v roce 1841 ve Filadelfii.
Ať už měření zraku proběhne u očního lékaře nebo v oční optice, zákazník pak na receptu nebo na předpisu na brýle nalezne výsledky, kterým ne vždy rozumí. Například je tam napsáno: „cyl -1,0 osa 85°“. To znamená korekci cylindrem ve výši jedné dioptrie s osou natočenou na 85 stupňů.
Astigmatismus: Vidíte s novými brýlemi rozmazaně?
Astigmatismus se zravidla koriguje pomocí torických brýlových čoček. To jsou brýlové čočky, které mají v jednom směru (tzv. hlavním řezu) jeden účinek (např. kompenzují krátkozrakost) a ve druhém hlavním řezu mají jiný účinek (vyrovnávají zakřivení rohovky). Astigmatismus lze korigovat také pomocí torických kontaktních čoček.
Lidé s nerovnoměrnou formou astigmatismu obvykle nemohou tento problém vyřešit pouhým nošením brýlí. Tito lidé mohou ale používat tvrdé kontaktní čočky, které drží stabilní tvar a mohou tak obraz doostřit i při nerovnoměrném zakřivení rohovky.
Může se také stát, že s novými brýlemi, které by měly astigmatismus korigovat, uvidíte nejprve rozmazaně. Je to způsobeno tím, že si oko musí na nové brýle nejprve zvyknout. Tyto problémy obvykle zmizí během několika dnů či maximálně týdnů. Pokud tomu tak není, je možné, že brýle nebyly přesně přizpůsobeny vašim hodnotám – v takovém případě je dobré znovu navštívit očního specialistu a nechat provést případné úpravy.
Multifokální brýle na astigmatismus
Multifokální brýle jsou vhodné pro kombinovanou korekci několika zrakových vad. Zajišťují korekci astigmatismu, ale také krátkozrakosti, dalekozrakosti či presbyopie. Výhodou multifokálních brýlí je, že umožňují ostré vidění na různé vzdálenosti a jsou tak ideální pro osoby s cylindrickou oční vadou, které mají problémy také při čtení.
Doporučení pro nošení brýlí nebo čoček při astigmatismu.
Pro zlepšení symptomů astigmatismu doporučujeme nepřetržité nošení brýlí. Díky tomu docílíte optimálního vidění. V případě potřeby můžete nosit také multifokální brýle, kterými můžete korigovat jak astigmatismus, tak i presbyopii.
Pokud máte nové brýle, měli byste den za dnem prodlužovat dobu jejich nošení, aby si vaše oči mohly postupně zvyknout na nové dioptrie.
Pravidelné kontroly u očního lékaře či optometristy jsou důležité pro optimální korekci vašeho zraku, zejména pokud se dioptrie časem změní. A pokud zjistíte, že i s brýlemi vidíte rozmazaně či neostře, měli byste si znovu nechat změřit zrak.
Časté dotazy týkající se astigmatismu
Další průvodci
Zde naleznete další ověřené informace k tématu znalostí.